За енергетску ефикасност породичних кућа и станова на територији града Ужица 26,7 милиона динара
У оквиру пројекта “Чиста енергија и енергетска ефикасност за грађане”, који реализују Град Ужице и Министарство рударства и енергетике у овој години опредељено је 26, 7 милиона динара за суфинансирање мера енергетске ефикасности породичних кућа и станова. Јавни позив је отворен до утрошка планираних средстава, а најкасније до краја текуће године.
Унапређење енергетске ефикасности и повећано коришћење обновљивих извора енергије циљеви су мера које су у Ужицу реализују готово десет година, кроз сарадњу са привредним субјектима који се баве производњом, услугама и радовима на енергетској санацији стамбених објеката. Према речима Душанке Селаковић већнице за заштиту животне средине и туризам, као и претходних и ове године грађани ће моћи да рачунају на субвенције за реализацију једне или више мера енергетске ефикасности.
“Замена спољних прозора и врата и других транспарентних елемената термичког омотача постављање термичке изолације спољних зидова, подова на тлу и осталих делова термичког омотача према негрејаном простору, постављање термичке изолације испод кровног покривача или таванице, замена постојећег грејача простора на чврсто гориво, течно гориво, природни гас или електричну енергију, ефикаснијим котлом на гас, уградња топлотних пумпи, замена постојеће или уградња нове цевне мреже, грејних тела и пратећег прибора, уградња соларних колектора у инсталацију за централну припрему потрошне топле воде, као и уградња соларних панела и пратеће инсталације за производњу електричне енергије за сопствене потребе, предмет су суфинансирања у овој години. У Јавном поузиву који је објављен на сајту града Ужица и Одељењу за заштиту животне средине могу се добити све неопходне информације о условима и начину конкурисања, а 27. 28. и 29. августа од 11 до 13 часова у просторијама Градског развојног центра биће обављене и консултације са грађанима”.
Војо Ђоковић енергетски менаџер града Ужица, истиче да су у односу на прошлогодишње износи субвенција увећани у складу са растом трошкова материјала и радова и да грађани могу конкурисати за једну или више мера, онако како је то овим позивом и дефинисано.
“Најбоље би било када би се радило по више мера, али то наравно зависи од грађана и њихових могућности, али у сваком случају интересовање је велико и прошле године имали смо око 620 пријава од чега је потписано око 530 уговора и више од 50 одсто мера и реализовано. Крајњи рок за зтавршетак свих мера од прошле године је 15. октобар, тако да очекујемо да ће извођачи радова потписане уговоре са грађанима и реализовати до тог датума. Када је реч о овогодишњем позиву, по пристизању пријава комисија ће обићи терен, након чега следе консултације са министарством , провера документације, потписивање уговора и реално је да конкретни радови почну током зиме и почетком пролећа у зависности од врсте мере”.
Право учешћа на Јавном позиву имају крајњи корисници који станују у објектима и испуњавају следеће услове: да је објекат легално изграђен, да је подносилац пријаве власник објекта, или корисник објекта са пријавом пребивалишта на адреси објекта и приложеном писаном сагласности власника објекта и да се у објекту станује током целе године.