Амбасадор САД Кристофер Хил обишао радове на разминирању аеродрома Поникве
Амбасадор САД Кристофер Хил, данас борави у Ужицу, где је у пратњи градоначелнице Ужица др Јелене Раковић Радивојевић, сарадника и партнера на реализацији пројекта разминирања, најпре обишао аеродром Поникве и уверио се како се одвија пројекат, који финансира Влада Србије уз подршку САД и Републике Кореје преко Међународне фондације из Словеније за јачање безбедности људи.
“Велико ми је задовољство што сам данас овде на аеродрому Поникве, и што видим бројне госте који су дошли овде и који чине све да учинимо живот људима сигурнијим. Ратови су ужасна ствар и последице су ту много година, због чега амбасада САД са партнертима ради на њиховом уклањању”, истакао је амбасадор Хил нагласивши да је од 2007. године до данас амбасада САД издвојила преко 26 милиона долара за допринос у разминирању.
“Помогли смо да се очисти 12 милиона квадратних метара земљишта и да се врати онима који га користе, што је важно за становништво овде. Честитам деминерима и свима који су били ангажованиу на сјајном послу који су урадили, драго ми је што то финансирамо и наставићемо и даље да то чинимо”, нагласио је Хил.
Шеоконг Шин заменик амбасадора Републике Кореје изразио је задовољство урађеним.
“Драго ми је што сам данас овде са нашим партнерима, изузетно смо поносни на наше партнерство и на оно што је урађено, не само по питању разминирања него и подршке жртвама. Моја земља улаже у безбедност земаља које сматрамо партнерским и наставићемо и даље да подржавамо, како ове, тако и пројекте инфраструктуре”.
У име града Ужица захвалност на реализацији пројекта изразила је градоначелница др Јелена Раковић Радивојевић.
“Овај пројекат важан нам је и због безбедности, али и због свих даљих радова, који ће се изводити у наредном периоду. Не треба много говорити о томе колики је значај једног аеродрома у Златиборском округу и колико би његово функционисање утицало на бржи развој привреде, пољопривреде, економије и туризма како у граду Ужицу, тако и у свим осталим општинама нашег округа. Сигурна сам да можемо рачунати на подршку, како америчке и амбасаде Републике Кореје, тако и ресорног министарства у реализацији преосталих активности и коначно стављању у пуну функцију овог аеродрома”, истакла је градоначелница.
Према речима помоћника министра за инспекцијски надзор у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Ивана Дивца, Влада Републике Србије опредељена је ка развоју свих аеродрома, што показују инвестиције у аеродроме у Нишу, Краљеву, Крушевцу, Прањанима.
“Имамо предвиђену реконтрукцију аеродрома Поникве у пет фаза. Четири имају грађевинску дозволу, а за пету процедура је у току. Ипак пре свега морамо овај аеродром очистити од заосталих мина из бомбардовања 1999. године, али и претходних ратова. Урађена је ограда у дужини од око 9 километара, а од 3080 метара дуге писте, 1830 се тренутно користи. Надам се да ће наши партнери наставити са донацијама, јер имамо још три фазе чишћења аеродрома Поникве”, рекао је Дивац.
Уз захвалност на свим напорима и донацијама, директор Центра за разминирање Бојан Гламочлија, истакао је да се тренутно ради на чишћењу касетних бомби дубине 50 цм, који је израдио Центар за разминирање.
“Имамо две искусне компаније које још увек раде овде, такође имамо мониторску организацију која прати радове. Касетне бомбе смо буквално проналазили поред асфалтног пункта, на два метра од асфалта. Уништавали смо касетне бомбе које су биле до самог улаза у терминал, тако да ће овај простор бити чист. Преостају нам остали пројекти чишћења, Центар је неке већ израдио, а неке ћемо израдити у будућности, једноставно, брзина чишћења зависи од новца и донација”.
Након обиласка писте и самих радова у простору терминала одржана је презентација о пројектима “Аеродром Поникве”, као и о досадашњој сарадњи Центра за разминирање и Амбасаде Сједињених Америчких Држава.