Изложба у Историјском архиву Ужице поводом Дана државности Србије – Град Ужице
У присуству министарке Ирене Вујовић, представника града, установа и грађана у Историјском архиву Ужице отворена је изложба “Слике живота, фотографије Албера Кана: Приштина, Призрен, Липљан и Грачаница 1913. године“. Изложба чији су аутори Горан Судимац из Државног архива Србије и Марко Марковић директор Архива Косова и Метохије приређена је поводом Дана државности Србије.
“15. фебруар у српској историји има важно место и леп је повод да се на Сретење сретнемо са сећањем на време зачетка нововековне српске државе, али и упознамо са животом наших предака у неким другим временима, на просторима које доживљавамо на посебан начин”, истакао је обраћајући се присутнима заменик градоначелнице Ужица Драгољуб Стојадиновић.
Према његовим речима изложба „Слике живота , фотографије Албера Кана: Приштина, Призрен, Липљан и Грачаница 1913.године“, открива много детаља о животу обичних људи на простору Косова и Метохије и духу времена на почетку 20.века.
“Свака фотографија вреди више од милион речи баш зато што су на њима ухваћени и тренуци оскудице, босоногог детињства, тешког живота, али и пробуђене наде народа у тек ослобођеној Старој Србији. Због тога не треба превише говорити о самој изложби. Треба застати поред сваке слике, удубити се у њен садржај и поруку коју може да носи. Надам се да ће ова изложбена поставка привући пажњу Ужичана које позивам да посете Историјски архив, додао је Стојадиновић уз честитке грађанима поводом Дана државности.
Изложбу је испред Владе Републике Србије отворила Ирена Вујовић министарка заштите животне средине.
“Изложба коју данас отварамо симболично, уочи Сретења, још једном нас подсећа на корене и слободарски дух на које смо поносни и које смо као народ кроз векове неговали. Два кључна историјска догађаја обележила су 15. фебруар када обележавамо Дан државности, први давне 1804. године када је на тај дан подигнут Први српски устанак, а други је уследио 31 годину касније када је Србија добила први Устав. Сретењским уставом су постављени темељи модерне слободне и суверене државе какву данас имамо. Данас гледајући у прошлост морамо да мислимо на будућност да усмеримо снагу и боримо се за будуће генерације, да за њих сачувамо Србију, какву су нама наши преци оставили. Историја нас учи да у свакој борби која нам предстоји само ако смо уједињени и истрајни можемо да остваримо циљеве у најбољем интересу свих нас”, нагласила је министарка Вујовић.
Према речима једног од аутора излжбе Марка Марковића директора Архива КиМ, ова изложба има итекако важан историјски значај. Чини је 80 фотографија из живота обичних људи, бивших турских поданика, а већ слободних грађана, становника оновремене Приштине, Призрена, Липљана и Грачанице, настале 1913. године.
На фотографијама се осећа дух времена новоослобођених градова и села, као и животни детаљи на историјском прелазу из Османског царства у Краљевину Србију. Реч је о јединственом тренутку где се на терену, у новом контексту, виде локални становници, занатлије, трговци, официри и војници победничке војске, као и новинари, фотографи и чиновници на Косову и Метохији и Старој Србији.