Кроз реализацију две кампање до веће безбедности угрожених учесника у саобраћају
Савет за безбедност саобраћаја града Ужица у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја реализује вишедневне активности са циљем повећања безбедности свих учесника, а нарочито угоржених категорија у саобраћају. Тренутно се спроводе активности у оквиру Кампање за безбедност угрожених категорија учесника у саобраћају и кампање „Свака секунда је важна“, којом с еобележава и светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода.
Активности у оквиру поменутих кампања реализују се на више локација, Тргу партизана, магистралном путу, Градском културном центру и просторијама Удружења пензионера, истиче Слободан Шиљковић члан Градског већа за саобраћај.
“У ова три дана интзезивно ћемо радити са пешацима, ученицима завршних разреда средњих школа и лицима старијим од 65 година који припадају угроженим категоријама учесника у саобраћају. Данас имамо активност на Тргу партизана, као и обуке старијих у њиховим просторијама. Сутра ће за ученике две средње школе бити одржано предавање у Градском културном центру уз учешће и сведочење особе са инвалидитетом, која ће им сопственим примером указати на последице које могу бити веома тешке. Активности се реализују и на Зеленој пијаци. Такође у ова три дана у оквиру обележавања Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода Саобраћајна полиција ће на магистралном путу засутављати возила и возачима указивати на неправилности, уз пригодне поклоне и приручнике”, истиче Шиљковић уз напомену да је циљ свих активности едукација учесника у саобраћају и повећање степена њихове безбедности.
У поређењу са градовима сличне величине и конфигурације град Ужице је по свим анализама један од најбезбеднијих градова и има најмањи број погинулих и повређених у саобраћајним незгодама. Све је то по Шиљковићевим речима резултат активности које интезивно и у континуитету реализују Савет за безбедност саобраћаја, Агенција за безбедност саобраћаја и Саобраћајна полиција.
“Ипак желимо да безбедност буде још већа. Сведоци смо да млади људи након положеног возачког испита и куповине возила која су брза и јака, често праве грешке и да тада долази до онога што не желимо, а то су повреде у саобраћају. Због тога смо највећи део активности посветили најмлађима, јер они најбрже уче и усвајају оно што им говоримо. Ускоро ће и недавно отворени Полигон за безбедност саобраћаја радити у пуном капацитету”, наглашава Шиљковић.
Према подацима УН годишње у свету у саораћају настрада око 1,3 милиона људи и буде повређено њих око 50 милиона, саобраћајне незгоде су и водећи узрок смрти код деце и младих. Када је реч о Србији годишње живот изгуби око 500 а теже повређених је око 3000 људи.