Отварањем конзерваторске лабораторије обележено 168 година од оснивања ужичког Читалишта
Отварањем новог одељења, лабораторије за рестаурацију и конзервацију, Народна библиотека Ужице обележила је славу и 168 година од оснивања Читалишта. Присутне је поздравила и градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић, која је нагласила да је Ера културе тек почела и да ће све ужичке установе културе имати пуну подршку града и у наредним годинама.
“У години у којој поносно носимо титулу националне престонице културе, посебно смо поносни на јубилеје наших установа културе и све програме и садржаје, који су нас за ту титулу квалификовали и оне, којима дају свој допринос у презентацији нашег богатог културно-историјског наслеђа. Народна библиотека Ужице, својим књижевним фондом, стручном литературом, издаваштвом, организацијом значајних манифестација и традиционалних програма, пуних 168 година унапређује и оплемењује свакодневни живот суграђана. Исто толико, успешно се носи са свим временима и бројним изазовима. Упоредо са дигитализацијом и новим савременим трендовима храбро корача ка новим генерацијама, спремна да одговори њиховим захтевима”, истакла је градоначелница.
Према њеним речима, Град као оснивач установе, пружа пуну подршку у функционисању и реализацији програма и садржаја.
“Улажемо у инфраструктуру и опремање, а сви заједно радујемо се новим инвестицијама. Данас смо у прилици да отворимо конзерваторску лабораторију, која ће допинети очувању старих књига и издања. У оквиру програма Престонице културе предвидели смо неопходна средства, извршена је адаптација простора и набављена неопходна опрема. Наша Ера културе тек је почела, а сва улагања у овој години само су основ и темељ за даљи развој наших установа културе и њихово прилагођавање садашњим и будућим генерацијама Ужичана”,нагласила је градоначелница, уз честитке запосленима поводм Дана и славе Народне библиотеке Ужице.
Душица Мурић директорка Народне библотеке Ужице захвалила се на подршци граду, Министарству културе и свим људима који су учествовали у реализацији пројекта конзерваторске лабораторије. Она је подсетила да је то најзанчајнији пројекат реализован у овој установи у оквиру програма Ужице- Престоница културе Србије.
“Фонд старих и ретких књига у Народној библиотеци Ужице чини 49 наслова, најстарија је књига „Општа историја света за децу“ из 1784. године. До сада је у регистар старих и ретких књига уписано 96 наслова за Златиборски округ, али на основу наших сазнања број тих наслова је много већи. Ако се узме у обзир величина територије која је у надлежности ужичке библиотеке несумњива је оправданост и неопходност постојања лабораторије за конзервацију у нашој установи. Надамо се ће Народна библиотека Ужице у наредним годинама дати значајан допринос у области заштите и конзервације културног наслеђа, и оправдати указано поверење”.
У име Народне библиотеке Србије присутне је поздравила Драгана Милуновић заменица директора те установе.
„За Народну библиотеку Србије, која је кровна установа у нашој струци и центар матичних библиотека, којој је поверено старање над грађом библиотека Србије има посебно задовољство што је могла да допринесе оснивању нове организационе јединице ужичке библиотеке. Стручне службе Народне библиотеке Србије израдиле су елаборат којим су дефинисани неопходни елементи за рад конзерваторске лабораторије. Учествовали су и инструктори у раду са запосленима на њиховој доквалификацији. Лабораторија за конзеравацију папира је незаобилазна имовина за свако друштво, које цени своје културно наслеђе, она игра виталну улогу у очувању нашег папирног блага за будуће генерације, нагласила је Милуновић.
Народна библиотека Ужице броји више од осам хиљада чланова на свим одељењима и огранцима, са више од 180 хиљада књига и богатим фондом периодичне грађе и развијеним услугама које прате потребе савременог човека. На годишњем нивоу подигне се преко 100 хиљада књига и оствари више од 60 хиљада посета.