Отворена изложба “Боје времена Михаило Миловановић (1879–1941), портретиста у рату и у миру“
У оквиру програма “Ужице, престоница културе Србије – 2024”, свечаности поводом обележавања Дана града и 145. годишњице од рођења Михаила Миловановића у Народном музеју Ужице отворена је изложба „Боје времена – Михаило Миловановић (1879–1941), портретиста у рату и у миру“. Изложба која представља Миловановићеву портретну делатност у распону од три деценије биће отворена до 1. новембра.
Славица Стефановић директорка Народног музеја Ужице, истакла је да је пројекат у целости финансирало Министарство културе и захвалила се установама и приватним власницима, који су за изложбу уступили слике.
“Овде je приказанo 12 портретa из фонда Легата Михаила Миловановића Народног музеја Ужице и 17 портерта које су нам уступиле установе културе, Војни музеј из Београда, Музеј града Београда, Народни музеј Ваљево, Дом здравља “Евелина Хаверфилд” Бајина Башта и власници приватних збирки Драгана Инфовић и Младен Миловановић из Београда и Миливоје Тодоровић из Дубице код Косјерића. Зато желим да се захвалим свима који сте ту са нама али пре свега нашим драгим колегама и приватним власницима који су нам уступили ове портрете. Истовремено, желим да позовем све суграђане, а нарочито школе да искористе ову јединствену прилику и погледају изложбу која ће бити отворена до 1. новембра”.
У име града Ужица присутнима се обратио Рајко Радосављевић заменик градоначелнице, истакавши да се са разлогом изложба отвара на Дан града Ужица, као сећање и омаж на првог академског сликара нашег краја.
“Са разлогом и задовољством смо и реконструкцију куће Михаила Миловановића сврстали у примарне и најзначајније инфраструктурне пројекте, који ће у току наредне године бити завршен, чиме ћемо му се на достојан начин одужити. Осим сећања остаје нам и помињање, али и преношење дела и стваралаштва овог великог сликара”, рекао је Радосављевић.
Професорка Гордана Лазић историчарка уметности, која се годинама бавила истраживањем лика и уметничког дела Михаила Миловановића, говорила је о околностима његовог живота и слика које је стварао, посебно истакавши, да је он то изузетно радио и у времену најгорег сиромаштва једнако као и у времену спектакуларних резултата које остварио.
“Не глорификујући личност Михаила Миловановића хтела бих да истакнем нешто друго, да подсетим на тај пут који је он прешао од тих услова готово сурових за једно дете, па до оних спектакуларних резултата и циљева које остварио у свом животу. Наравно на том путу постојали су бројни изазови, али савладавајући све то, Миловановић је постао на неки начин симбол воље, истрајности, храбрости, па чак и ведрине са којом је прихватао своју судбину. Управо та карактеристика, та особина и спој са једне стране животног искуства, а са друге једне дубоке рефлексивности обележили су и његово портретно сликарство. Ових 29 портрета који су хронолошки изложени и који нам осликавају развој сликаревог стила, али и његове занатске вештине сведоче о једном богатом и садржајном уметничком изразу и времену у коме је Михаило Миловановић живео”.
Ауторка изложбе Катарина Мићуновић Доганџић, виши кустос Народног музеја Ужице, каже да је посетиоци могу да виде једну изванрену технику било д аје реч о ратним, грађанским или породичним портретима.
“Поред 29 портрета пронашли смо и готово толико оригиналних фотографија и посетиоци ће бити у прилици да виде да је Михаило Миловановић успевао да са изузетно високом веродостојношћу представи те људе, њихов карактер и нарав. Наша намера је била да се истакне један од његових највећих квалитета а то је да је он врстан портретиста”.
Изложба ће бити отворена до 1. новемба уз стручно вођење које ће бити организовано 14. 21. и 28. октобра 2024. године, у трајању 11–14 часова, а током одржавања изложбе у Народном музеју Ужице биће организоване ликовне радионице за ученике ужичких школа.