Отворена изложба “Ера Миливојевић- Уметност јесте живот” – Град Ужице
У Градској галерији Ужице отворена је изложба „Ера Миливојевић – Уметност јесте живот“ на којој је публици представљен рад једног од родоначелника концептуалне уметности на овим просторима. Изложбу насталу у сарадњи са Музејом савремене уметности у Београду у оквиру “Ере културе” и програма обележавања Дана града, отворила је градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић.
“Слободан Ера Миливојевић, као протагониста нове уметничке праксе током седамдесетих година прошлог века, јесте представник посебне уметности, која слави живот. Инспирацију за свој израз проналазио је у перформансу, слици, колажу и фото-инсталацијама. Управо из такве врсте перформанса долазило је фотографисање, зидне фото-инсталације, као и рад на сликама као објектима. Као један од пионира концептуалне уметности у Југославији, Ера Миливојевић инспирацију налази и у шаховским партијама, док свака боја одговара по једној фигури. Његове изложбе су и радионице, без статичне поставке, а као љубитељ фудбала, чак је и у игрању овог спорта видео перформанс. За овог великана стварања, уметност и живот су исто”, истакла је градонаечлница уз добродошлицу присутнима на изложбу, где уметност јесте живот и где се слави дело и стварање Слободана Ере Миливојевића.
“Није Ужичанин Ера Миливојевић ни први ни последњи који је као такав дуго путовао у свој родни град, али било је сасвим природно да се тај пут заврши и да започне нову етапу, управо ове године на овом месту у духу одговорности према културном наслеђу, које Ужице као престоница културе Србије носи. Тим више, када се зна да се овом изложбом обележавамо и 70 година од Ериног рођења – рекао је директор Градске галерије Зоран Цветић.
“Свесни смо чињенице да је немогуће Ерино стваралаштво у потпуности представити, нити га је могуће само у једној димензији посматрати. Уверени смо да ће његови радови тек, бити предмет разговора, анализе и валоризације стручне и шире јавности. Истина је, да је све што је радио, видео филмове, фото инсталације, телесне експозиције, системе и манифестације, реконструкције и репродукције, доживљавао као неку врсту процеса. За њега је бављење уметношћу била стална промена. И није реч само о томе да ће један од родоначелника концептуалне уметности у Србији и Југославији први пут бити представљен кроз поставку, коју вечерас заједно са Музејом саверемене уметности отварамо, реч је о томе да сазвежђе ужичких великана у уметности и науци на које смо ове године били посебно поносни, поред Љубе Стојановића, Димитрија Туцовића, Маге Магазиновић, Милутина Ускоковића, Михаила Миловановића, Љубинке Добријевић, Стива Тешића и Љубомира Симовића тек од вечерас са Ером Миливојевићем може да заблиста у пуном сјају”, нагласио је Цветић.
Према речима ауторке изложбе Уне Поповић, више кустоскиње Музеја савремене уметности у Београду, када би се целокупно деловање Ере Миливојевића, дуго готово педесет година сагледало и подвело под неку доминантну уметничку праксу, онда би то био перформанс.
“Изложба иде једним хронолошким путем где се објашњава тај његов диверзитет и активитет, од 1969-71, од првих акција и перформанса преко свих других пракси, колажа-маски и слика насталих двехиљадитих. Једна реченица намеће се као могућа дефиниција његовог целокупног уметничког активитета, „Ставити ствари на своје место“. Ера има „своју логику распореда ствари када нешто ствара и прави, јер његови перформанси нису можда перформанси Марине Абрамович, он има један отворени перформанс, који у току настаје, у току се изводи и разлаже и на крају изражава“, истакла је Уна Поповић, уз захвалност књижевнику Зорану Јеремићу, који је иницарао ову изложбу и колекционарима који су уступили део материјала за ову изложбу.
Ерин пријатељ и наш познати преводилац дела Петера Хандкеа, рекао је да ова изложба не може да дочара све што је уметник радио, али је значајна и велики покушај презентације рада уметника који је уметност превасходно производио свесно не остављајући дела за излагање у музејима и галеријама.
Свечаност отварања увеличао је хор „Глас“.