Отворена изложба “Свештенство Цркве Светог великомученика Георгија у Ужицу”
Изложба “Свештенство Цркве Светог великомученика Георгија у Ужицу”, аутора протојереја Милана Филиповића и Немање Спаловића, уприличена поводом 180 година од освећења ове цркве отворена је у Историјском архиву Ужице. Изложбу, која прати живот и рад свештеника при ужичком храму Светог великомученика Георгија, у периоду од његовог освећења 1844. године, до данашњих дана отворио је Рајко Радосављевић заменик градоначелнице Ужица.
Уз честитике на значајном јубилеју, Жељко Марковић директор Историјског архива Ужице захвалио се на поверењу и активном учешћу Установе у његовом обележавању, како овом изложбом, тако и монографијом која ће почетком децембра изаћи из штампе. Подсетивши на речи Владике Николаја који је говорио о значају духовног уједињења браће по крви, он је истакао да управо ово окупљање грађанске и верске институције јесте доказ тог духовног зближавања.
Присутнима се обратио Протојереј Владимир Дуканац старешина Цркве Светог великомученика Георгија.
“Ово је уствари покушај да се направи тај историјски континуитет свештеника наше цркве који су живели радили и служили Богу живоме у нашем храму, а да то остане као легат нашој деци, јер заиста како живимо, некако је тај заборав највећи непријатељ нашега народа. У том погледу ова изложба треба да буде најава освешћења или буђења наше свете православне цркве”, нагласио је Дуканац.
“Велика је част и задовољство говорити на изложби посвећеној једном овако значајном јубилеју”, истакао је историчар Немања Спаловић један од аутора изложбе.
“Прота Милан и ја смо покушали да на ових 27 паноа прикажемо што више свештеника и ђакона који су служили у Цркви Светог великомученика Герогија у Ужицу. Из техничких разлога нисмо могли све да их представимо, али смо дали један табеларни приказ свих свештеника, капелана и ђакона који су служили од 1844. године па до данас. ово није само изложба о биографијама тих свештеника, већ и кроз те биографије упознавање са друштвеним и политичким околностима и животом тадашњег Ужица и Србије, нарочито када су у питању свештеници као што су Гаврило Поповић, Михаило Ђурић, Стеван Бојовић, Витомир Видаковић и други”, рекао је Спаловић уз захвалност свима који су учествовали у прикупљању материјала и припреми изложбе.
Према речима протојереја Милана Филиповића овом изложбом и монографијом представљају се бројни свештеници, ђакони и капелани, људи који су током 19. века, поред тога што су били свештеници били и учитељи, војни свештеници, али и представници народа у скупштинама.
“Морам напоменути и да су за време Другог светског рата поједини свештеници били исто тако учесници појединих партија и било је подељености, и баш због тог учешћа у политичком животу највише су страдали и они и њихове породице што ћете прочитати у пропратном тексту на изложби. Мислим да су сви свештеници који су овде педстављени током свих година служили са народом. Када је храм освећен 1844. године биле су само 184 куће овде у Ужицу и око 707 душа а знате колико их је данас и свештеници су увек били са народом. Данас молим да се пре свега ми свештеници не заборавимо у молитвама нашим, да их се ми сећамо а исто тако и ви , јер су оставили велики траг иза себе и дали огроман допринос народу”.
Изложбу је Рајко Радосављевић заменик градоначелнице Ужица.
“Црква није само институција или зграда, она је много више од тога. У њој се људи повезују са Богом, али и једни са другима. Црква је чувар традиције, духовног наслеђа и сведок бројних историјских, друштевних и осталих догађаја и промена, упркос којима остаје и опстаје и држи нас окупљене под својим окриљем кроз године и векове. 180 година Цркве Светог великомученика Георгија, јубилеј који поносно славимо окупио нас је и овде у Историјском архиву да отворимо изложбу посвећену свештенству, тог истог храма. Аутори су се потрудили да нам веродостојно представе људе који су, како се наводи у каталогу, били са народом и кад се рађало и умирало, и у болести и у ратовима, у изгнанству и по логорима. Људе који су кроз историју делили судбину свога народа. О самој изложби говорили су моји претходници и аутори, а ја желим да им у име града честитам на овој заиста сјајној поставци, која ће нас све заједно подсетити на значај и улогу свештенства у нашем свакодневном животу и развоју нашег града кроз готово два века”, нагласио је Радосављевић.