Отворено Инклузивно игралиште у Турици – Град Ужице
Завршном конференцијом одржаном у Свечаној сали Градске куће у Ужицу, завршена је реализација пројекта „Инклузивно игралиште – корак ка инклузивној заједници“. Резултат пројекта је изградња и опремање Инклузивног игралишта у насељу Турица, иначе првог таквог дечијег игралишта у овом делу града. Средствима из буџета града, кроз пројекат “Удружимо се”, изведени су грађевински радови на изрaди двe кaскaдe сa приступнoм рaмпoм зa oсoбe сa инвaлидитeтoм у циљу припрeмe тeрeнa зa oпрeмaњe дeчиjeг игрaлиштa, након чега је у оквиру овог пројекта постављена гумeна пoдлoга нa пoвршини oд око 90 м2 и монтиран мобилијар.
„Инклузивно игралиште које данас отварамо, још један је доказ наше опредељености да градимо друштво једнаких могућности за све. Оно што нас посебно радује јесте чињеница да је иницијатива за изградњу дечијег игралишта потекла управо од становника насеља Турица и Удружења особа са инвалидитетом, чија деца и чланови ће ово игралиште и користити. Сматрали смо ову иницијативу веома добром и са задовољством приступили уређењу тог простора, а уз подршку ГИЗ-а и осталих партнера на овом пројекту, иралиште опремили неопходним мобилијаром. Овај пројекат није од оних великих у финансијском смислу, али је огроман његов значај и сигуран сам да ће их у наредном периоду бити још много. Посебну захвалност упућујем ГИЗ-у са којим наш град има заиста успешну, дугогодишњу сарадњу на многобројним пројектима, које смо реализовали и захваљујући којима је у значјаној мери побољшан квалитет живота наших грађана”, истакао је Рајко Радосављевић заменик градоначелнице Ужица.
Michael Engel вођа пројекта “Подршка социјалном укључивању у Србији“, истакао је да Немачка развојна сарадња посебно подржава јачање ефикасности привреде и побољшање животног стандарда грађана.
“Како су се немачки градови бавили сличним темама, искуства и концепт би могли бити интересантан модел за Србију, јер даје висок значај социјалној димензији развоја у контексту интегрисаног приступа. Иницијатива „Социјално праведан град“ је пилотирана у два српска града, Пироту и Ужицу у последњих дванаест месеци и њена основна вредност је успостављање мултисекторске сарадње, на првом месту између социјалне заштите и урбаног развоја. Ова иницијатива је одговор грађана на недостатак одговарајућих игралишта у конкретном насељу Турица, посебно за децу са сметњама у развоју, имајући у виду чињеницу да се Инклузивни центар налази поред игралишта. Дакле, то није само игралиште, то је место где се социјална инклузија одвија кроз заједничку игру деце са сметњама у развоју и деце без инвалидитета”, истакао је Енгел изразивши задовољство успешном вишедеценијском сарадњом са градом Ужицем.
Ана Ђокић секретар Удружења дистофичара Златиборског округа захвалила се у име будућих корисника игралишта, немачком GIZ-u, партнерима на пројекту и локалној самоуправи, изразивши наду да ће ово бити тек почетак изградње инклузивних игралишта у сваком делу града.
“Мишљења сам да ће управо ово игралиште, пре свега, успоставити јако добру сарадњу деце са инвалидитетом и деце без инвалидитета, а други аспект јесте рад на њиховој физичкој спретности и рад на очувању преосталих способности деце са инвалидитетом, како би сутра били што више оспособљени да се баве можда и неким професионалним спортом, јер као што знамо сви град Ужице јесте град великих спортиста и самим тим великих спортиста који се баве и параолимпијским спортовима. Ово је практично допуна свега онога што ће унапредити услугу Инклузивни центар у оквиру које се одржавају и физикална терапија за најмлађе чланове Удружења дитрофичара, Удружења церебралне и дечије парализе и других особа са инвалидитетом.Такође, на овом игралишту они се могу несметано играти са другом децом и веома су задовољни што имају клацкалицу и љуљашку која њима одговара, рампе за прилаз колицима”.
Овом приликом приказан је и кратак филм, који прати реализацију пројекта, а представници GIZ-a и градског руководства, након Завршне конференције, обишли су игралиште.
Инклузивно игралиште је подржано у оквиру Иницијативе за социјално праведан град (Социјално и климатски одговоран урбани развој у Србији), коју у оквиру Немачке развојне сарадње реализује Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH у сарадњи са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, сектором за просторно планирање и урбанизам, сада Агенцијом и сектором за комуналне делатности, стамбену и архитектонску политику, енергетску ефикасност и грађевинске производе, Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарством за европске интеграције, Сталном конфренцијом градова и општина (СКГО) и градовима партнерима.