Усвојен Извештај о извршењу буџета за првих девет месеци ове године – Град Ужице
Одборници Скупштине града Ужица усвојили су Одлуку о утврђивању цена просечних цена квадратног метра одговарајућих непокретности пореза на имовину за наредну годину као и Извештај о извршењу буџета за период јануар-септембар ове године. Четврта седница Скупштине града Ужица биће настављена у уторак 3. децембра у 10 часова.
Према речима градоначелнице Ужица Јелене Раковић Радивојевић одлука је утемељена на Закону о порезима на имовину и све цене које су утврђене су резултат оствареног промета непокретности.
“Јасно је да је ова одлука утемељена искључиво у Закону о порезима на имовину, и да су утврђене цене резултат оствареног промета непокретности, а да смо ми као локална самоуправа дужни да примењујемо. Ако погледамо шта она доноси у пракси, можемо закључити да ће она код једног дела непокретности донети промене, и да су оне искључиво резултат реалних кретања на тржишту некретнина. Ту пре свега мислим на крајњи износ пореза на имовину за станове, грађевинско земљиште, као и пословни простор и гараже у ударним зонама. Код већег броја непокретности порез ће остати на истом нивоу. Очигледно је да разлика, тамо где је и буде, а када се примени методологија обрачуна пореза на имовину, погледа номинални износ, неће донети велике промене за наше грађане. Такође важно је нагласити да се сваки динар који градски буџет инкасира од пореза на имовину враћа у нашу заједницу. Од пореза на имовину се финансирају школе, вртићи, инфраструктура, социјална политика, спорт, култура и све оне друге важне ствари за наше људе”, нагласила је градоначелница.
Према речима Миодрага Петковића члана Градског већа, за грађане који имају станове у четвртој зони то ће значити већи порез за 180 динара, односно 1800 динара у првој зони. У другој зони где је порез ове године био 5340 динара, износиће око 6000 динара, у трећој око 4600 динара, а у четвртој зони биће 4270 динара. Што се тиче пореза на куће он остаје на истом нивоу, у првој, у другој блага корекција на 2200 динара, трећој остаје 1700 динара колико је био, као и у четвртој 1500 динара. Порез за локал од 20 квадрата у првој зони коригован је са 5800 динара на 7200 динара, у другој зони са 2200 динара на 2630 динара. Петковић је нагласио и да ужичка локална саомуправа примењује ниже стопе од дозвољених и то од 0,35 одсто.
Одборници Скупштине града Ужица су усвојили и Извештај о извршењу буџета за првих девет месеци ове године. Према речима градоначелнице Ужица, тај извештај показује наставак издвајања за све велике, као и условно речено „мале” ствари, које су важне за наше суграђане.
“Наставили смо са улагањима у здравство, и припрему за реконструкцију Здравственог центра и Опште болнице, формирање Центра за вантелесну оплодњу али и санацију амбулантни. Иза нас су реконструкција амбуланте у Севојну, сеоских амбуланти, реконструкција и санација АТД-а, део улагања у Дом здравља. Можете видети да је набављена и магнетна резонанца. Реализујемо бројне пројекте у области заштите животне средине и мере у области енергетске ефикасности. У овој години смо започели и пројекат из домена „Зелене агенде” а који се односи на енергетску санацију и реконструкцију зграде Позоришта, Градског базена и зграде у Старој касарни. Такође, политика субвенција за грађане показала се важном и потпуно оправданом. Пред нама је важан пројекат Регионалног постројења за пречишћавање отпадних вода „Скрапеж”. Овај пројекат у наредним годинама у великој мери треба да реши, бројна нерешена, или неадекватно решена питања канализације у нашем граду. Један од приоритета нашег деловања, и што се може видети и у овом деветомесечном извештају, јесте снажан пакет из области популационе политике. Уз све оне увећане мере од стране државе, ми као град издвајамо новац за све новорођене бебе, средства за незапослене породиље, додатно и за мајке са троје и више деце. У Извештају се може видети да смо и ове године додатно подржали ђаке прваке, реализујемо увећања издвајања за ученичке и студентске стипендије. Изградили смо вртић у Карану и Кремнима. Имаћемо и вртић у Злакуси. Проширујемо, санирамо и реконструишемо градске вртиће. Градимо вртић на Царини. Видимо у Извештају да велика средства издвајамо за инвестиције, али и заиста значајна средства за функционисање наше Предшколске установе”.
Градоначелница је подсетила и да се значајна средства издвајају за образовање, даљи развој туризма, област социјалне политике и пољопривреду.
“Комуналне делатности су важне за све наше људе, па поред уобичајених издвајања, као што у извештају можете и да видите, додатно улажемо у комуналну инфраструктуру, ширење водоводне мреже и друге ствари. Предузимамо мере и за реализацију питања које нас годинама прилично „тишти”. То је питање недостајућих паркинга. Недавно смо створили неопходне услове па нас ускоро очекују све оне неопходне припремне радње, а касније и сама реализација пројекта јавне гараже на локацији објекта „Деса Петронијевић”. Реализујемо и друге пројекте које унапређују саобраћајну инфраструктуру, као и питања из дела унапређења безбедности у саобраћају. Издвајамо значајна средства за текуће поправке, одржавање, реконструкцију улица и путева, удруживање са грађанима. У наредном периоду нас чека реализација ЛИД пројекта која ће омогућити реконструкцију неколико важних саобраћајница”.
Указавши на специфичне околности везано за ситуацију у целом региону, Европи и свету градоначелница је нагласила да то упућује на додатни опрез, најрационалније могуће функционисање, добру селекцију приоритета и најоптималнију динамику њихове реализације.
“По природи ствари, потребе и очекивања су увек изнад реалних реалних, а најмање што нам треба јесте било каква врста политиканства или популизма. Сам Извештај прави јасну разлику и мери колико смо додатно урадили, колико више у односу на претходни извештај, колико више у односу на упоредиве извештаје претходних година”.