Успешна реализација још једног пројекта прекораничне сарадње – Град Ужице
Завршном конференцијом означен је крај реализације пројекта “Јачање пешачког коридора у прекограничној области Србије и Босне и Херцеговине – E-CrossPass” у оквиру ког је мапирано, трасирано и обележено 580 километара нових пешачких стаза и уређено 10 одморишта у пограничном подручју ове две земље. Све то допринеће, како су истакли учесници, повећању броја туриста, економском развоју и свеукупно даљем јачању сарадње, али и новим пројектима чији је циљ унапређење инфраструктуре и квалитета живота грађана.
“Данас се сви радујемо резултатима, јер мапирање пешачких стаза у дужини од 580 километара, од чега 330 километара пролази кроз Златиборски округ и постављање одморишта допринеће даљем развоју туризма и још јачој и бољој сарадњи Србије и Босне и Херцеговине и наших пограничних подручја. Туризам на отвореном све је популарнији, а наша подручја обилују локацијама које имају капацитете. Њиховим уређењем и обележавањем у складу са европским стандардима очекујемо повећање броја и домаћих и иностраних туриста. Наравно не би било могуће успешно релизовати овај пројекат без вредних људи из Туристичке организације Ужице и Планинарског друштва „Коњух“, који су као носиоци активности одрадили одличан посао у претходном периоду. Свакако захвалност дугујемо и Министарству просторног уређења и заштите околице Тузланског кантона и Планинарском савезу Србије, али и Европској унији, која је кроз ИПА 2 програм прекограничне сарадње издвојила финансијска средства”, истакла је градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић.
Анела Ајшић, министарка Министарства просторног уређења и заштите околице Кантона Тузла изразила је задовољство учешћем у пројекту, који је према њеним речима, показао да не постоје препреке у релаизацији добрих идеја.
“Пут остварења заиста није био лак, а то најбоље знају чланови удружења који су радили на овом пројекту. Они знају кроз које смо препреке морали да прођемо и ситуације које смо морали да брзо решавамо. Овом приликом желим да им јавно честитам и да се захвалим, јер су заиста показали да смо спремни да реализујемо и имлементирамо пројекте по стандардима ЕУ. Показали смо да смо спремни да аплицирамо и према осталим пројектима које ЕУ нуди и да ми имамо на терену људе који су најбољи механизам и највеће богатство. Оно што је свакако најбитније јесте да смо показали партнерство, да имамо пријатељски испружене руке и да имамо људе и пријатеље где год да се нађемо, било на подручју Србије или БиХ”.
Констатинос Соупилас обратио се у име делегација ЕУ у Србији изразивши задовољство успешно реализованим пројектом и позвао све да аплицирају на нови позив у оквиру програма прекограничне сарадње.
“Ми нисмо били само донатори већ и партнери са жељом да омогућимо да се пројекат неометано реализује. Подршку је добило 12 локланих туристичких организација, 10 удружења планинара, 250 провајдера туризма на отвореном и 15 заштићених зона. Са оваквим остварењима уз оволики број учесника остварен је сјајан резултат. Наш циљ јесте јачање сарадње између општина, региона и држава и чини с еда у томе успевамо. Пројекат је јако добро осмишљен и одржив, корисницима честитам, они ће допринети одрживости активности и његовој даљој промоцији”.
Данијела Ђорђевић Арсић директорка Туристичке организације Ужице, водећег партнера на овом пројекту, истакла је да се њиме спајају места, предели и људи и креирају нови садржаји.
“Научили смо у оквиру овог пројекта уз огрмну подршку ЕУ како да по европским стандардима унапредимо туристичку инфраструктуру. Имали смо прилику да током студијске посете Чешкој видимо како се стазе мапирају, трасирају и обележавају и да ту врсту примера јако добре праксе применимо кроз овај проијекат. Трудили смо се такође да на свим међународним сајмовима представимо тимски наш пројекат на који смо поносни. Данас на овом првом километру ми вас виртелно водимо кроз пешачке стазе, али сам сигурна да је сваки од 580 километара уређен и мапиран по европским стандардима и да је сваки вредан нашег корака. Овај пројекат био је и прилика да упознамо нове људе, сараднике, да учимо једни од дргугих и да оставимо свим љубитељима активног турзма нешто за будућност, нешто више од стаза и рута а то је нешто што се зове туризам, доживљај, авантура”, нагласила је Ђорђевић Арсић.
Десимир Поповић начелник Златиборског округа указао је на значај пројекта за цео округ.
“Овај пројекат има неколико кључних ствари за округ, то је очување туристичке атрактивности, економски развој, очување природних ресурса, подршка локаланој култури и традицији и регионална сарадња. Све то резултираће повећањем броја посетилаца и туристичких прихода. Такође допринеће економском развоју јединица локалне самоуправе, кроз отварање нових радних места и унапређење локалне инфраструктуре . Пројекат јача и сардњу између Србије и БиХ што доприноси стабилности и развоју региона”.
“Посебно ме чини срећном чињеница да смо заједнички радили добру ставр за нашу заједницу као и све оне који ће нашу стазу користити, како би открили све лепоте наших крајева. Креаирали смо нови атрактиван и аутентичан туристички производ са дугорочним циљем, који уважава економске, друштвене, еколошке и културне вредости на нашем пешачком путу који обећава бољи квалитет али и јединствен и непоновиљив доживљај. Имали смо заједничку визију и изазов, за нас нису постојале препреке, већ само наши заједнички кораци на путу до успеха”, рекла је Душанка Селаковић градска већница за туризам.
Немања Нешић директор ТО Регије Западна Србија нагласио је да је у претходни 15 година колико се програми прекограничне сарадње реализују у нашем граду и округу, захваљујући њима значајно унапређен квалитет живота.
“Захваљујући тим пројектима постигнути су велики резултати. Овде у нашем подручју за 15 година уредили смо бројне локалитете, отворили десетине можда и стотине радних места, допринели унапређење животне средине, успоставили трајну сарадњу између великог броја људи и институција, започета су дугогодишња и трајна пријатељства, али најважније свако ко је учествовао у овим програмима изашао је из њих као бољи човек”.
Истакавши да је за Планинарско друштво “Коњух” ово био први пројекат такве врсте, Сабид Зекан председник удружења, изразио је очекивање да ће се у наредном периоду на обострано задовољство наставити њихова реализација.
“Мени се створило нових десет идеја за нове пројекте, настављамо, ово је само почетак, јер на стазама има још много потенцијала. Хвала свима, много смо научили”, рекао је Зекан.
Пројекат “Е-CrossPass” суфинансира Европска унија у оквиру Програма прекограничне сарадње Србија – Босна и Херцеговина 2014-2020 (IPA II). Уговор за суфинансирање средствима Европске уније потписан је са Министарством финансија Републике Србије – Сектором за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (CFCU). Укупна вредност пројекта износи 403.440,81 евра, од чега Европска унија суфинансира 84,99 % вредности.