У Ужицу објављен Први позив за подношење предлога пројеката за Програм прекограничне сарадње Србија – БиХ
Град Ужице је најуспешнија локална самоуправа у повлачењу средстава из програма прекограничне сарадње, истакнуто је на свечаној конференцији поводом објављивање Првог позива за достављање предлога пројеката у оквиру ИПА III Програма прекограничне сарадње Србија – Босна и Херцеговина. Конференцију je организовалo Министарство за европске интеграције Републике Србије у сарадњи са Дирекцијом за европске интеграције Савета министара Босне и Херцеговине и Делегацијом ЕУ у Србији.
“Након што смо веома успешно релизовали пројекте реконструкције АТД-а, изградње сеоског вртића у Карану, неолитског насеља Стапарк, изградње кишне канализације у Крчагову, заједно са партнерима из Европске уније кренули смо у реализацију нових, па су тако у току радови на реконструкцији Водене куле на Старом граду. У току је и реконструкција крова у Народном позоришту Ужице, где се прави и летња сцена на отвореном и лифт којим се до ње долази, али и уградња соларних панела за зграду позоришта, будућег Регионалног тренинг центра за образовање и Градског базена Ужице. Ту је и веома важан пројекат за грађане града Ужица и општина Ариље, Косјерић, Пожега и Ивањица, који се односи на изградњу регионалног постројења за пречишћавање отпадних вода и који је вредан више од 100 милиона евра”, нагласила је обраћајући се присутнима градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић.
Она је подсетила и пројекте реализоване у оквиру програма прегораничне сарадње Србија – Босна и Херцеговина, “Музејске приче”, “Археолошли парк на отвореном “Стапарк” и “Виа Динарика” и нагласила да је поред њихове финансијске вредности важан и сегмент који се односи на унапређење квалитета живота грађана Ужица, већи степен заштите животне средине, бољу комуналу инфраструктуру и богатију туристичку понуду.
Према речима Елвире Хаботе директорка Вијећа министара- Дирекције за европске интеграције, ЕУ је за прекограничну сарадњу две земље до сада обезбедила преко 40 милиона евра, од чега је 14 милиона усмерено за актулну програмску организацију и перспективу. Та средства омогућила су да преко 250 институција и организација из две државе заједнички имлементирају преко 75 прекограничних пројеката у различитим областима.
“Овај програм нас је чврсто повезао и усмерио ка заједничком решавању изазова са којима се свакодневно суочавамо. Подстакао је и обнову привредних, културних и других веза, унапређење партнерстава и изградњу пријатељстава. И управо је то циљ и срж прекограничне сарадње. Стога драги корисници и апликанти знајте да сте ви срце ове иницијативе. Ваша улога у овом процесу је од кључне важности. Желим вас замолити да се упустите у дијалог да размењујете искуства и да подржавате једни друге у релаизацији идеја. Нека кроз вашу сарадњу истински оживи мото овог програма, који гласи “Заједничке идеје за бољу будућност”. С обзиром на бројне изазове у нашем региону, она постаје важнија него икада и зато морамо бити свесни да су ентузијазам, посвећеност и искрена вера у међусобну сарадњу основа и једини пут до заједничког успеха и напретка, ” поручила је Хабота.
Ричард Маша Шеф операција Сектора II у делегацији ЕУ у Србији, подсетио је да подстицање осећаја припадности и заједничких циљева међу различитим нацијама , промовисање мира проспертитета и правде спадају у кључне циљеве ЕУ.
“Два кључна стуба новог програма прекограничне сарадње Србија- БиХ су најпре улагање у младе, образовање и вештине. Циљ нам је да оснажимо младе и побољшамо њихово друштвено и економско учешће. Другим стубом, подстицањем одрживог туризма културног и природног наслеђа желимо да подржимо ресурсе за развој одрживог туризма истовремено стварајући економске могућности за локалне заједнице. Јачамо капацитет локланих и регионалних власти да унапреде управљање услуге и доношење одлука чинећи интервенције ефикаснијим у прекограничном подручју. Прави успех овог програма није у бројкама већ у приликама које ствара за грађане Србије и БиХ. Реч је о томе да пољоприврендици приступају новим тржиштима, предузетници се повезују преко границ, студенти учествују у програму размене, а породице имају користи од побољшаних услуга. Ово осликава европски дух, јединство у различитостима, сарадњу уместо подела и зајендичку посвећеност у изградњи боље будућности за све. Данас, када крећемо у ново поглавље прекограничне сарадње охрабрујем све заинтересоване стране, Владе, цивилно друштво, предузећа и грађане да се активно укључе у програм и искористе његове могућности и да заједно наставимо да прекограничну сарадњу, чинимо каменом темељцем регионалног развоја и светиоником наде за будуће генерације”, рекао је Маша
Мира Раденовић Бојић државна секретарка у Министарству за Европске интеграције изразила је задовољство програмом и свим до сада постигнутим резултатима, који су по њеним речима, симбол партнерства, солидарности, заједничког рада и визије.
Посебно је значајно и то, што кроз овај програм, можемо да подстакнемо развој туризма, очување нашег биогатог културног и природног наслеђа. До сада је спроведено 75 пројеката вредних 23 милиона евра што је импресивно, а псебно важно је да су то пројекти који су изузетно добро спроведени и добро оцењени од стране ЕУ. На томе вам честитам, јер да није било вас и ЕУ не бисмо били у могућности да радимо на продужавању ове сарадње. Ужице је заиста локална самоуправа, која је најбоља у повлачењу средстава и треба да будете поносни што живите овде и имате овакво руководство. Надам се да ће и други следити ваш пример и локлани развој подупрети уз помоћ средтава ЕУ”, нагласила је Раденовић Бојић.
Након уводних обраћања уследила је Инфо сесија током које су представници Министарства финанисија заинтересованим предочили услове и упутства за апликацију, а у Народном музеју Ужице уприличена је презентација пројеката који су реализовани кроз програм прекограничне сарадње Србија – БиХ у претходном периоду.