49 година од оснивања и 22 године од успешне приватизације “Импол севала”
Остварени производно финансијски резултати у периоду од 1975. до данас резултат су преданог рада свих запослених који су радили и који сада раде у Импол севалу, ангажовања менаџмента Друштва и подршке већинског власника Импол д.о.о , наглашено је на пригодној свечаности поводом обележавања 49 година од оснивања Ваљаонице алуминијума и 22 године од приватизације, којој је присуствовала и градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић са сарадницима.
Како је истакао генерални директор “Импол севала” Нинко Тешић у 2023. години остварена је укупна производња од 40 759 тона, од чега је 34 435 тона хладно ваљаних производа, док је вредност извоза нешто више од 130 милиона евра . Првих девет месеци ове године пословање је обележила велика криза светске и европске привреде, као и стагнација економије Еврозоне и немачке економије и привреде, где цела Импол група највише извози, па ће према прогнозама ова година бити једна од лошијих када је реч о пословању Импол севала. Ипак, како истиче Тешић, укупна производња ове година биће боља у односу на 2022. и 2023.
“Одржана је текућа ликвидност и “Импол севал” је задржао статус фирме, која све обавезе према држави, банкама, добављачима и запосленима измирује у роковима плаћања. Одржан је и стандард запослених, просечна нето зарада у периоду јануар-септембар износила је 127 955 динара без зарада менаџмента. Испоштоване су и све одредбе Колективног уговора у делу исплата запосленим и то регреса, топлог оброка, солидарних помоћи а запосленима се поводом дана Друштва исплаћује јубиларна награда у износу од 26 991 динара.
Од 27. октобра 2022.године, када је предуеће приватизовано, реализована су инвестициона улагања од 122 милиона евра. Протекле године инвестирано је 6,1 милион евра, а од почетка ове године инестирано је два милиона евра. Тешић очекује да ће до краја године укупно бити инвестирано измђу три и 3,5 милиона евра. Према његовим речима, ове и наредних година озбиљно ће се радити на инвестицијама које су непосредно везане за екологију, ефикасност и декарбонизацију.
“Ово је година, као и прошла, када велику пажњу посвећујемо упитима купаца за нискоугљеничне производе. Да би смо произвели те нискоугљеничне произвде предузимамо мере за набавку оптималних количина зеленог алуминијума и зелених нискоугљеничних ингота. Министарство заштите животне средине, изашло нам је у сусрет и олакшало процедуру увоза секундарног алуминијума из земаља Европске уније. Од 2024. године увозимо секундарне сировине без дозвола за увоз отпада”, нагласио је Тешић.
У овој компанији, тренутно је запослено 567 радника.