Načelnica odeljenja za DNK veštačenje i vođenje nacionalnog DNK registra NCKF Jelena Stošić stupila je za sudsku govornicu kako bi iznela nalaz i mišljenje veštaka. Kako je sudija navela, Stošić je radila 24 veštačenja, a rekla je da ostaje pri nalazu i mišljenju koje je dala.

Odgovarajući na pitanja advokata, Stošić je rekla da je učestvovala u ukupno 38 veštačenja, a na pitanje “gde joj je preostalih 14 veštačenja” istakla je da su sva veštačenja predata tužilaštvu, dok se u arhivi odeljenja nalaze drugi primerci tih veštačenja.

– Neko od kurira iz MUP je odneo veštačenja tužilaštvu. Kada završimo veštačenja, zapisnik ide u pisarnicu i odatle se dostavlja tužilaštvu. Ja kao načelnik kontrolišem, ali i načelnik Centra i načelnik uprave. Kada jedan primerak ide u tužilaštvo, nama se vraća zapisnik sa pečatom da je zapisnik o veštačenju zaprimljen u tužilaštvu – objasnila je veštak.

U veštačenju koje je radila Stošić navedeno je da je na centralnoj konzoli automobila pronađen mešani DNK trag u kom je prepoznat DNK trag prve navodne žrtve klana Belivuk Gorana Mihajlovića.

– Kada posmatramo mešani DNK profil možemo da odredimo koliko je mešanih DNK profila, ali određujemo minimalan broj osoba, pa kažemo da je prisutan DNK profil najmanje dve ili najmanje tri osobe, ali ne možemo da damo konačan broj. Prvo gledamo koliko osoba je donor DNK profila, pa onda na osnovu nespornih tragova poredimo čiji je DNK. Ne možemo da utvrdimo kada je nastao neki DNK trag. Može da dođe do kontaminacije traga, ona se dešava prilikom obrade lica mesta. Retko, ali dešava se. DNk trag će duže trajati ako bude izuzet na licu mesta odmah nakon događaja, mora da bude pravilno upakovan. Na licu mesta trajanje traga zavisi od fizičkih, hemijskih i bioloških faktora – ako je izložen UV zracima, hemikalijama i slično, može da dođe do degradacije – istakla je veštak Stošić.

Ona je rekla da DNK trag može da opstane godinu dana ukoliko je izuzet na licu mesta, ali da ne može da se izjasni da li DNK trag može da opstane u prostoriji od nastanka do izuzimanja, dok ne uradi analizu. Kako je rekla, ne može da opredeli koliko dugo može da traje DNK trag.

Predsedavajuća sudija proziva prisutne kako bi bilo ustanovljeno da suđenje može da se održi.

Danas se nastavlja saslušanje veštaka, a u sud su pozvani forenzički veštak Jelena Stošić, kao i prof. dr Dušan Keckarević i docent dr Milica Keckarević Marković.

Vladimir Dimitrijević, u odnosu na kog je na prethodnim ročištima postupak bio razdvojen zbog smrtnog slučaja u porodici, došao je u sud, te je porupak u odnosu na njega ponovo spojen. Okrivljeni Dimitrijević istakao je da je pročitao iskaze veštaka koji su ispitivani dok nije bio prisutan i istakao je da nema potrebe da veštaci budu ponovo pozivani kako bi im postavljao pitanja.