“Skok u budućnost – Srbija Expo 2027” uložiti više od 200 miliona evra za inovativne lekove i retke bolesti, kao i da će se u naredna dva, tri meseca obići porodilišta širom Srbije radi njihove modernizacije.
Škodrić je za televiziju Pink rekla da će se u toku naredna tri meseca obići sva porodilišta, analiziraće se njihova infrastruktura i na osnovu rezultata te analize napraviće se redosled renoviranja.
Ona je podsetila da se završavaju potpuno nova porodilišta u Leskovcu, Vranju i Prokuplju, kao i da je država ranije renovirala neka porodilišta.
“U Ćupriji je renovirano 2016. godine, u Aranđelovcu je završeno prošle godine zajedno sa bolnicom, a u Smederevskoj Palanci završeno je 2018. godine”, kazala je Škodrić.
Istakla je da je državni interes da se svaka beba rodi u svom mestu, odnosno u svom gradu, ukoliko porođaj nije komplikovan, kao i da se stvore savremeni uslovi za porođaj.
“To znači da će svaka trudnica tokom porođaja imati svoj boks u porođajnoj sali, a nakon toga će postojati roditeljska soba sa kupatilom. U njoj će porodilja pored sebe imati blisku osobu koja je tu 24 sata pored nje, tako da će moći da joj doda čašu vode, promeni pelene, namesti jastuk i sve ostalo što je potrebno”, rekla je Škodrić.
Kako je navela, sve to je nemoguće očekivati od medicinskih sestara.
“Nigde u svetu ne postoji toliko medicinskih sestara i svuda i u razvijenim zemljama to je rešeno na ovakav način”, kazala je Škodrić.
Istakla je da je ovo jedan od načina da se spreči akušersko nasilje i neljubaznost osoblja, kao i da je potrebno raditi na međusobnoj komunikaciji.
“Istraživanje je pokazalo da je jako loša ili uopšte ne postoji komunikacija između zdravstvenog osoblja i pacijenata, što na kraju dovodi do ovog oblika nasilja”, zaključila je Škodrić.