Предавањем о монаху Теодосију отворена “Културна ризница града” – Град Ужице
“Монах Теодосије, као лучоноша пројекта “Ера културе”, осветлио је и први понео лучу којом су векови пред њим обасјани, а ми смо, пројектом Ужица као Престонице културе Србије, одлучили да му одамо почаст и његово дело, причу и залагање, пренесемо и у садашњи тренутак, али и у будућност којој тежимо и за коју радимо и стварамо”, истакла је градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић, отварајући прво од укупно 13 предавања у оквиру програма “Из културне ризнице града”.
Говорећи о Рујанском четворојеванђељу и значају те књиге за српску и европску културу градоначелница је нагласила да је управо у том спису од 300 страна остављена историја која нас је довела до садашњег тренутка и предавања ,,Из културне ризнице града“ о монаху Теодосију, историчара уметности, мр Драгише Милосављевића.
“Несрећна судбина задесила је Рујанско јеванђеље које је изгорело у пожару 1941. године, али, оно је, како увек бива са великанима и њиховим фундаменталним делима – свеприсутно и никада неопходније – оно је део нас, наше историје и нашег бивствовања.
Уз жељу да вечерашње предавање буде тачка сусрета и спознаје, учења и просветљења, поносна сам и на чињеницу да нас, с јесени, очекује промоција новог фототипског издања Рујанског четворојеванђеља у Народној библиотеци”, додала је градоначелница.
Аутор предавања је мр Драгиша Милосављевић историчар уметности, који годинама уназад стручно и посвећено открива, пише, показује и доказује да вековно наслеђе Ужица и ужичког краја представља незаобилазни део културног и националног идентитета. Према његовим речима, у данашњем времену монах Теодсије нас подсећа да црква није толико чврста и моћна творевина, иако је сазидана од камена и мермера. Она се, додаје, да лако порушити као и те 1941. када је спаљен манастир Рујно.
“Али слово је много чвршћа творевина од камена и меремера и траје колико траје и време”, истиче Милосављевић.
Нада се да ће се један од примерака Рујанског четворојеванђеља вратити у град.
“Према тренутно расположивим подацима један се налази у Прагу, други у Санкт Петербургу. Трећи примерак са 93 стране чува се у библотеци Српске академије наука и уметности, док четврти и пети примерак имају само по једну или две стране, мада лично верујем да се код колекционара крију још неки примерци”.
Предавање о монаху Теодосију прво је од укупно 13, која ће се одржавати у Народној библиотеци Ужице у оквиру програма “Из културне ризнице града”. Наредно, посвећено чувеној балерини, балетском педагогу и кореографу Љубинки Добројевић одржаће Ана Павловић, уметнчка директорка Балета Народног позоришта Београд 9. априла.