POČAST SLOBODARIMA: Dan pobede nad fašizmom u Šapcu
POLAGANjEM venaca na spomen-kompleksu na Donjošorskom groblju, danas je u Šapcu obeležen Dan pobede nad fašizmom
Polaganjem venaca na spomen-kompleksu na Donjošorskom groblju, danas je u Šapcu obeležen Dan pobede nad fašizmom znak sećanja na 9. maj 1945. godine, kada je u Berlinu potpisana bezuslovna kapitulacija Nemačke u Drugom svetskom ratu i time u Evropi označen kraj rata. Vence su položili načelnik Mačvanskog okruga Željko Marjanović, gradonačelnik Šapca Aleksandar Pajić i njegov zamenik Milan Mačvan, Vojska Srbije, predstavnici SUBNOR-a Šabac, kao i predstavnici Gradskog odbora Socijalističke partije Srbije. Događaj je počeo je počeo himnom „Bože pravde“, koju je izvela Anastasija Bogdanović iz KUD ,,Abrašević”.
– Danas smo odali počast žrtvama fašističkog terora u Drugom svetskom ratu, tragično nastradalim borcima, rodoljubima i civilima iz Šapca i šabačkog kraja. Naši herojski preci dali su ono najvrednije što su imali braneći i čuvajući otadžbinu, kako bi naša generacija danas uživala u blagodetima koju nose mir i sloboda – rekao je gradonačelnik.
On je istakao da je Dan pobede – 9. maj je jedan od najvažnijih datuma za celo čovečanstvo, jer je upravo toga dana, pre tačno 79 godina, pobeđeno najveće zlo 20. veka – fašizam.
– U toj borbi Šabac je podneo veliku žrtvu i naša je dužnost da to i danas istaknemo. Čuvanjem sećanje na herojska dela naših predaka, negujemo najviše civilizacijske vrednosti slobode, učimo i vaspitavamo našu decu da prepoznaju slične oblike fašističke ideologije u budućnosti. Večna slava svima koji su položili živote u borbi protiv fašizma. Srećan Dan pobede! – poručio je Pajić.
Predsednik SUBNOR-a Šabac, Živorad Petković, naglasio je da nas naša istorija obavezuje da se borimo za pošten i pravedan odnos prema učesnicima svih ratova u kojima smo davali velike žrtve, a kako niko od njih ne bi bio zaboravljen kaže da su pod njihovim okriljem objedinili nekoliko organizacija koja se bave negovanjem tradicija i poštovanjem učesnika ratnih sukoba na ovim prostorima.
– Imamo i vojna i civilna udruženja, čak od poštovaoca Mišarske bitke, Balkanskih ratova, Prvog i Drugog svetskog rata, sve do udruženja boraca iz poslednjih ratova. Organizujemo i mesne odbore po mesnim zajednicima, kako bi rad bio organizovaniji – pojasnio je Petković.