“Смањењем енергетског сиромаштва до чистијег ваздуха у Ужицу” – Град Ужице
“Били смо међу првима када смо кренули у реализацију мера енерегетске ефикасности, а и данас смо међу првим локалним самоуправама које су успоставиле инститиуционални механизам за спровођење мера енергетске ефикасности, које укључују подршку социјално угроженим породицама”, истакла је градоначелица Ужица др Јелена Раковић Радивојевић на завршној конференцији пројекта “Смањењем енергетског сиромаштва до чистијег ваздуха у Ужицу”, који финансира и технички подржава Делегација ЕУ у Србији, а спроводи УНДП у сарадњи са Министарством заштите животне средине.
Према речима градоначелнице захваљујући овом пројекту основан је Буџетски фонд за енергетску ефикасност који је дефинисао начин финансирања мера за ефикасно коришћење енергије на територији нашег града, које ће се финансирати средствима из буџета, донација и других прихода, све у складу са циљевима које је поставила Влада Републике Србије.
“Основали смо Фонд и укључили приватни сектор и као резултат имамо већ 68 породица слабијег материјалног стања, које су добиле еко шпорете. 65 шпорета и исто толико палета дрва, додељено је кроз пројекат, док су три шпорета донација наших партнера “Алфа плама” и “Термовента”, којима се овом приликом у име града и грађана којима су додељени срдачно захваљујем.
Наравно и овом приликом морам да истакнем да смо веома поносни на све до сада реализоване мере у које смо уложили стотине милиона динара, било да је реч објектима јавне намене или индивидуалним домаћинствима. Улагали смо у енергетску ефикасност школа, вртића, установа културе али и замену ложних уређаја, столарије, фасаде на кућама наших суграђана. И то је нешто што ћемо наставити да радимо. Желимо да степен енергетске ефикасности подигнемо на највиши ниво а да са друге стране утичемо и на смањење аерозагађења”, нагласила је градоначелница.
Уз захвалност донаторима, Пројектно тиму и свима који су учествовали у релаизацији пројекта Миодраг Петковић члан Градског већа, истакао је даград Ужице значајну пажњу и финансијска средства улаже у енергетску ефикасност.
“Скупштинa je дoнeлa Oдлуку o успoстaвљaњу Буџeтскoг фoндa. Oнa oбjeдињуje свe oнo штo je грaд дoбрo рaдиo, уз пoсeбaн oсврт нa сoциjaлнo угрoжeнe кaтeгoриje. Oдлукa дoпринoси укључивaњу и удружeњa и пojeдинaцa, a пoсeбнo приврeдникa. Имaмo вишe примeрa приврeдникa кojи су пoмaгaли сoциjaлнo угрoжeнa дoмaћинствa, a oвa Oдлукa дeфинишe нaчин нa кojи ћe приврeдници мoћи дa сe укључe у цeo прoцeс“
Пројекат спроводи град Ужице у оквиру пројекта “ЕУ за Зелену Агенду у Србији”, који финансира и технички подржава Делегација Европске уније у Србији, спроводи га Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у партнерству са Министарством заштите животне средине Републике Србије, а у сарадњи са Амбасадом Шведске и Европском инвестиционом банком, са додатним финансирањем обезбеђеним од стране влада Шведске, Швајцарске и Републике Србије. Зорица Кораћ, менаџерка пројекта изразила је задовољство пројектом који је реализован у Ужицу.
“Ужицe je спрoвeлo инoвaтивaн мeхaнизaм и вoлeли бисмo дa гa видимo примeњeнoг и у другим местима и другим лoкaлним сaмoупрaвaмa. Ефекти су веома занимљиви, јер сви знамо колико је проблем аерозагађења велики у свим локалним самоуправама у Србији, посебно током зимских месеци. Овакве интервенције, уколико се добро спроводе и прошире на већи број корисника у наредним годинама, заиста могу допринети замени неефикасних ложишта, а пoдaци вeћ пoкaзуjу дa пoстojи нaпрeдaк у смислу смањења аерозaгaђeњa”.
Овом приликом предузећима која су донирала ложне уређаје социјално угроженим породицама додељене су захвалнице.