Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon podsetio je da se na današnji dan 1944. godine dogodio jedan od najvećih i najsvirepijih zločina na ovim prostorima, za vreme Drugog svetskog rata, u selu Velika na istoku Crne Gore.
“Tog 28. jula, pre tačno 80 godina, pripadnici 7. SS dobrovoljačke brdske divizije Princ Eugen koje su činili Hrvati i Nemci i 21. SS brdske divizije Skenderbeg koje su činili Albanci, na monstruozan način izvršili su masakr nad preko 420 nedužnih i nezaštićenih Srba, od kojih su većinu činili deca, žene i starci”, napisao je Gujon na svom nalogu na društvenoj mreži X (bivši Tviter).
Podsetio je da je Srpska pravoslavna crkva 2017. godine proglasila velikomučenicima žrtve veličkog pokolja i njihova imena upisala u diptih svetih, zajedno sa žrtvama pivskog i gornjepolimskog kraja stradalih od nacističkog terora.
“Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju čiji sam direktor, trudiće se da stalnim podsećanjem na ovakve svirepe zločine, spreči da se srpskom narodu koji je kroz svoju istoriju bio prava žrtva genocida, danas nametne epitet genocidnosti, i to od strane onih koji su ove monstruozne zločine i činili”, poručio je Gujon.
Patrijarh srpski Porfirije služiće danas povodom 80 godina od stradanja Svetih novomučenika veličkih i gornjepolimskih služiti Svetu arhijerejsku liturgiju u Crkvi Svetih Kirika i Julite u selu Velika kod Plava, saopštila je ranije SPC.
Pripadnici zloglasnih nemačkih divizija Princ Eugen i 21. SS brdske Skenderbeg su 1944. godine, na praznik Svetih mučenika Kirika i Julite, za samo dva sata u gornjepolimskim selima zverski poklali ili žive u vatru bacili 427 srpskih nejači, dece, žena, staraca i ostalog nenaoružanog stanovništva, navodi SPC.
U pokolju u Velici su, pored Nemaca, učestvovali i balisti i muslimanska milicija iz Plava, Gusinja, Bihora i sa Kosova i Metohije.
Ovi nacističko-fašistički zločini se, srazmerno broju stanovnika Velike i Gornjeg Polimlja, po monstruoznosti i brzini izvršenja smatraju među najtežim u Evropi tokom Drugog svetskog rata.
U selima podno Čakora nije bilo kuće u kojem nije stradalo dvoje ili više ukućana, a mnoge porodice i kuće su zauvek zatrte.
Skupština Crne Gore usvojila je 30. jula 2022. godine Rezoluciju o genocidu u Pivi i Velici.