Отворена изложба „Америчка медицинска мисија за српску војску у време Великог рата“
У оквиру програма обележавања Дана града у историјском архиву Ужице отворена је изложба „Америчка медицинска мисија за српску војску у време Великог рата“ чији су аутори историчари Нада Петровић и Милан Тлачинац. Отварању изложбе присуствовала је и градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић.
“Велики рат који је потресао народ, ипак је пробудио у многима и хуманост и жељу да помогну другима. Током овог периода, интересовање америчког народа, хуманитарних радника, медицинског особља и лекара, досегао је свој врхунац. Припадници медицинске мисије америчког Црвеног крста у Србији су људи који су изузетни амбасадори доборочинства у нашој земљи када је избила велика епидемија пегавог тифуса у Србији.Сви ти људи су својим залагњем, стручношћу и храброшћу пруижили изузетну помоћ, која се памти и препричава”, подсетила је градоначелница.
Према њеним речима ова изложба, јесте прилика да се упознамо са свим појединостима и детаљима тешког и изазовног периода који је изнедрио многе јунаке, али и жртве, којих се сећамо и помињемо их по њиховој храбрости и доброчинству.
“Нека овај део историје буде стално помињање и поштовање векликана медицинске струке који су својом храброшћу оправдали овај велики и важан позив и померили границе медицине, негујући и помажући људски род”, истакла је градоначелница.
Изложба је подељена у пет целина, које се углавном тичу периода од 1914. до 1918. Према речима ауторке историчарке Наде Петровић, резултат је дугогодишњег истраживања по многим фондовима и збиркама разних архива.
“Изложба представља сећање на Велики рат, урађена је поводом 140 година од успостављања дипломатских односа Србије и САД и сведочи о времену када су и људи били другачији, хуманији и помагали једни другима. Први сегмент сведочи о односима Сједињених америчких држава и Србије, који потичу још од 1882. године, али све је то било на нивоу конзуалрних активности, затим о Едварду Рајану о првој медицинској мисији, затим о Џону Фротигмену, о другој и трећој јединици медицинске мисије, затим о сарадњи српског друштва Црвеног крста и америчког друштва Црвеног крста и њиховој активности све до 1922. и 1923. године. Ту је светла личност Милош Борисављевић, коме је српска историографија неоправдано посветила мало пажње. Задњи сегмент су дипломатски односи и признање новостворене државе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца од стране америчке власти”, нагласила је ауторка.
Жељко Марковић директор Историјског архива Ужице истакао је да је Нада Петровић један од ауторитета и утемељивача српске архивске сцене и великих професионалаца из Архива Југославије.
“Верујем да ће и архивисти данас наставити да раде по угледу на њу а ова изложба доказ је колико је потребно рада и посвећености у том послу”.
Поред изложбе која је постављена у историјском архиву Ужице, та установа у оквиру програма обележавања Дана града приредиће и промоцију књиге “Краљ Александар први Карађорђевић 1888-1934” у Свечаној слаи Градске куће у петак 4. октобра у 18 часова.