Сећање на коначно ослобођење Ужица у Првом светском рату – Град Ужице
На данашњи дан пре 106 година, Ужице је ослобођено у Првом светском рату. Овај значајан датум у историји града обележен је у порти Цркве Светог Ђорђа у организацији Градског одбора Удружења потомака ратника 1804-1918 “Мајор Коста Тодоровић” и Црквене општине Ужице. У име града Ужица, венац испред спомен – обележја са именима погинулих у ослободилачким ратовима 192-1918, положио је Рајко Радосављевић заменик градоначелнице.
“У ослободилачким ратовима од 1912. до 1918. године погинуло је више од 16 хиљада бораца из Ужица и ужичког краја. Њима данас одајемо дужно поштовање за жртву коју су поднели бранећи, отаџбину и свој град. Славимо и обележавамо дан када су ослободили Ужице у Првом светском рату, јер то је најмање што можемо да учинимо. Град Ужице памти своје хероје и управо обележавањем свих важних историјских датума чува сећање на њих. Жеља нам је да се култура сећања одржи и преноси на генерације које долазе, јер ако памтимо прошлост имаћемо и будућност”, истакао је Рајко Радосављевић заменик градоначелнице Ужица.
Весна Лучић председница Градског одбора Удружења потомака ратника 1804-1918 “Мајор Коста Тодоровић” подсетила је на огромно страдање Срба у Великом рату.
“У Великом рату изгубили смо 1 247 435 становника, од тога око 845 хиљада цивила и око 402 хиљаде војника, од чега 58 одсто мушког становништва од 18 до 35 година. Имали смо највише људских губитака од свих учесника рата у односу на постотак становништва и једини смо имали два пута више цивилних жртава него војних, тако да Први светски рат на основу свега онога што знамо, можемо слободно назвати геноцидним над српским становништвом”.
Она је позвала све суграђане а нарочито школе и ученике да се нарене године у много већем броју укључе у обележавање овог значајног датума.
“Размислимо добро, колико је свако од нас одговоран што данас овде нема више људи, што не дајемо сопствени пример и не носимо Наталијину рамонду, наши преци су могли да дају све за нас, а ми не можемо и толико да се потрудимо. Логично је да се онда запитамо по чему ће нас памтити потомци и шта је то што им ми остављамо у сећање и трајање”, нагласила је Лучић.
У програму су учествовали хорови Цркве Светог Ђорђа и ОШ “Стари град”, чији су ученици присутнима поделили Наталијину рамонду, цвет који има вишеструку симболику за српски народ, који се попут феникса уздигао после великих губитака и поред свих искушења у Великом рату изашао као победник.
Свештеници су служили помен, а испред спомен – плоча изгинулих ратника венце су положиле делгације: Града Ужица, Градске општине Севојно, Градског одбора “Мајор Коста Тодоровић”, СУБНОР-а Ужице, Друштва историчара Ужице, Војних пензионера Ужице, Ветерана и инвалида ратова од 1990. до 1999. године, Општинског одбора бораца ослободилачких ратова Севојна, Клуба три, Бесмртног пука Ужица и Златиборског округа, Градског одбора СПС-а и потомака.