У Народном музеју Ужице обележен јубилеј Форума словенских култура – Град Ужице
Град Ужице и Народни музеј Ужице били су домаћини стручног скупа уприличеног поводом две деценије рада Форума словенских култура, организације која окупља тринаест земаља словенског говорног подручја и ради на промоцији словенских култура. Овај догађај окупио је истакнуте стручњаке из области музеологије и културе, као и досадашње добитнике музејске награде „Жива“, који су разменили искуства о очувању и промоцији заједничког културног наслеђа.
Форум словенских култура (ФСК) је међународна непрофитна фондација која повезује и представља словенску културу, науку и уметност, њен креативни набој и баштину и активно води бригу о препознатљивом доприносу словенских култура глобалном дијалогу. Према речима директорке Форума Андреје Рихтер, током 20 година Форум је реализовао многе пројекте, од публикација и изложби до међународних конференција, чиме је унапређена културна размена и оснажена веза између народа. Рихтер је нагласила да јој је посебно задовољство што је ове године домаћин стручног скупа Народни музеј Ужице и град Ужице као престоница културе Србије 2024.
Директорка Народног музеја Ужице Славица Стефановић рекла је да овај скуп је посебно важан за град, као и да је велика част угостити овакву међународну фондацију у години Престонице културе.
„Овај Форум за све музеје значи успостављање сарадње и комуникацију са другим музејима у словенским земљама, као и боље музејске праксе. За нас је значајно и што смо 2022. године били у Брежицама у конкуренцији за награду „Жива“. То нам је дало више подстицаја да напредујемо у свом послу, али и да видимо где се то ми налазимо у односу на друге музеје у словенским земљама“ – истакла је Славица Стефановић, директорка Народног музеја Ужице.
Програм су пратиле презентације музеја из Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске и Македоније и дискусија о бољем унапређењу, функционисању музејске делатности и начинима на који се сарадња и комуникација међу словенским музејима може унапредити, док је завршни део скупа био посвећен промоцији едиције „Сто словенских романа“ која је публикована на српском језику.
Награда „Жива“ ове године додељена је десети пут, а добитник је Музеј Херцеговине у Требињу. Сврха додељивања награде није само настојање да се призна културно наслеђе словенских земаља, већ има за циљ унапређење културног наслеђа и музејских пракси у региону.