Академија струковних студија Западна Србија обележила пет година постојања
Свечаном академијом и доделом диплома свршеним студентима основних и мастер студија Академија струковних студија Западна Србија обележила је пет година постојања и успешног рада. У име града Ужица јубилеј је запсоленима и студентима честитао Стефан Максимовић помоћник градоначелнице Ужица.
“Данас је посебно задовољство бити у вашем друштву и заједно са вама обележити пет успешних година, рада и постојања Академије струковних студија Западна Србија. У име града Ужица честитам вам овај јубилеј са жељом да још много година постојите и славите. Честитам и свим дипломцима било да је реч о основним или мастер студијама, али и професорима који данас славе своје јубилеје”, истакао је Максимовић.
“Пре пет година, када је основана Академија, сви смо имали заједничку визију, а данас смо сведоци да се она испуњава, али и да из године у годину и циљеви постају све виши. Нису недостижни, јер захваљујући вама који водите ову високошколску установу, професорима и студентима, изазови и препреке се савладавају, а нови трендови технике и технологија успешно се примењују. Академија ће, као и до сада имати снажну подршку града, ту смо, да заједно са вама креирамо и нове моделе сарадње и да сви заједно наставимо у смеру даљег развоја високог образовања и свеукупно развоја нашег града”, нагласио је Максимовић.
Према речима др Љубице Диковић председникце Академије струковних студија Западна Србијау претходних пет година радило се на развоју и унапређењу квалитета а много се улагало и у научно исраживачки рад, који је за ову високошколску установу од огромног значаја.
“Поносни на нашу дугогодишњу традицију, истичемо резултате тимског рада и дух заједништва свих запослених из наших заједница, али и синергију коју смо успоставили са окружењем. Такође, одајемо почаст и свим претходницима наших генерација, који су са великом љубављу, трудом и радом такође градили нашу школу”.
Она је подсетила да су прошле године успешно акредитовани програми на основним и мастер студијама на оба Одсека и да је обезбеђена акредитација за наредни седмогодишњи период.
“Сви програми значачајно су унапређени модернизовани и иновирани у складу са потребама и као резултат тога имамо и повећан број уписаних студената. Са поносом можемо да кажемо да је у Ужицу број студената повећан за 11 одсто, а у Ваљеву за 29 одсто. Када је у питању кадровска политика она је вођена у правцу подмлађивања наставног кадра. Примили смо већи број млађих асистената и сарадника, професоре струковних студија предаваче, а крајем године добили смо и нове докторе наука на оба одсека. Научно истраживачки рад веома нам је важан. О томе сведочи заиста велики број референтних научнио истраживачких радова, које су наши запсолени остварили на међународним конференцијама симпозијумима и часописима. Наредне године у Ужицу организујемо 14. Међународну конфренцију “Наука и високо образовање у функцији одрживог развоја” на Златибору од 3. до 6. јуна и верујемо да ће се научни капацитет наше Академије и наши запослени тиме додатно оснажити. Развијамо систем квалитета, градимо организациону структуру квалитета , промовишемо је и стратешки смо опредељени за сарадњу са домаћим институцијама и домаћом привредом, али смо окренути и према интернационализацији и сардњи на међународном плану”, нагласила је председница Академије.
Др Слободанка Станков руководилац Одсека Ужице истакла је да повећан број уписаних студената потврђује д амлади људи остају на овом простору и да су управо oни ти, који треба да буду препознати од стране приватног сектора и целе локалне заједнице.
“У прву годину основних струковних студија у текућој школској години уписали смо 270 студената и њих 78 је на мастер струковним студијама. У Одсеку Ужице тренутно студира 763 студената на основним, односно 213 на мастер студијама. Остварили смо значајан проценат мобилности наставника и студената и то превенствено са Високим школским центром “Крањ” из Словеније. Такође, тренутно у Одсеку Ужице реализује се међународни Еразмус плус пројекат, чији координатор је испред наше институције др Ивана Маринковић и пројекат и се реализује у сарадњи са европским земљама, а основни циљ је јачање наших научних компетнција у научно истраживачком раду. И на крају поменула бих студенте колико су активни и значајни за будући развој нашег друштва и заједнице. Предузимали су бројне активности везане за развој хуманитарне активности и учешће на Академијади. Све активности наших студената подржане су и од стране Градске управе и Академије. Надам се да схватате значај резултата које смо постигли и верујем да ћемо се сви заједно потрудити да у наредној години буду још већи и значајнији и за нас и за целу заједницу”, рекла је Станков.
Укупно 231 студент прмовисан је у своја стечена звања у Ужицу и њих 33 у Ваљеву. Први пут промовисани су и студенти који су студирали на заједничком студијском програму Факултета техничких наука у Новом Саду, који су стекли звање струковних инжењера информационих технологија и система. Њима су на пригодној свечаности уручене дипломе. Први пут су додељене и две награде најбољим студентима смера Здравствена нега из Фонда под називом „Др Милош Божовић – Знањем до великих дела“. Фонд су у сарадњи са Академијом основали супруга др Дара Божовић и синови Бранко и Дарко прерано преминулог директора Здравственог центра Ужице, примаријуса др Милоша Божовића.