Vlasnica Agrencije MIX PRO AMP iz Čačka, koja je dopisništvo Informer tv i Euronews televizije, Dragana Ćendić, podnela je žalbu na tekst Ozonpress – a objavljen 27. oktobra
gde je navela da tekst sadrži neistine i uvrede na njen račun, zasnovane na netačnim infomacijama i pretpostavkama kao i izmišljenim uvredama u vidu anonimnih komentara.
Članovi Komisije za žalbe Saveta za štampu, zaključili su da je Kodeks novinara Srbije nesumnjivo prekršen objavljivanjem velikog broja ružnih, uvredljivih, vulgarnih i mizoginih komentara i da je nedopustivo da redakcija na to ne reaguje. Komisija je više puta isticala da su redakcije uvek odgovorne za komentare čitalaca, bez obzira da li rade prethodnu ili naknadnu moderaciju. U ovom slučaju je potpuno jasno da urednik Ozonpressa nije imao nikakvu nameru da moderira komentare, niti da ih naknadno ukloni, iako su komentari nesumnjivo u suprotnosti i sa pravilima komentarisanja objavljenim na tom portalu.
KOMISJA JEDNOGLASNA – STOJAN MARKOVIĆ NE MOŽE DA BUDE POLITIČAR I NOVINAR
Komisija je u obrazloženju ukazala na to da je Kodeksom novinara Srbije apsolutno zabranjeno da se novinarski i/ili urednički posao obavlja istovremeno sa obavljajem neke političke funkcije.
„Prema podacima iz impresuma Ozonpressa, Stojan Marković je urednik portala dok je istovremeno i odbornik u lokalnom parlamentu. Komisija podseća da je to nedozvoljeno, jer je, po Kodeksu, sa novinarskom profesijom nespojiv rad „u PR i marketinškim agencijama, agencijama za lobiranje, državnim organima i institucijama, kao i u političkim partijama”, kao i da novinarski posao ne može da se obavlja istovremeno sa učešćem u političkoj i izbornoj kampanji.
Stojan Marković bio predsedavajući Komisije, znao je da krši kodeks?!
Ovo nije prva osuda sa kojom se Marković i Ozonpress susreću u svom radu. Podsetimo da je Ozonpress osuđen u Višem sudu u Beogradu zbog teksta u kojem je povredio prava deteta porodice Kaplarević.
Činjenica je da Ozonpress i njegovi urednici Stojan Marković i Nebojša Jovanović koristeći instituciju anonimnih komentara vrše neverovatnu presiju i targetiraju sugrađane pogotovu one koji su drugačije političke orjentacije. Samo na tom portalu možete pročitati na stotine najvulgarnijih i diskriminatorskih „anonimnih” komentara, koje ova dva urednika namerno emituju. Stojan Marković u nekoliko mandata bio je član Komisije Saveta za štampu i nema sumnje da je znao da ovakvim činjenjem krši Kodek novinara Srbije.
Mihailović – Postoje pravna sredstva da se zaustave uvrede
Kodeks novinara Srbije ali i zakon kaže da su oni ipak odgovorni za sve što se nađe na njihovom sajtu. Zbog toga svaki građanin koji na taj način bude ponižen može potražiti pravdu pred sudom.
„Najpre bih istakao da iako je Ustavom Republike Srbije zajemčena sloboda mišljenja i izražavanja, ipak iste nisu apsolutne, već podležu određenim ograničenjima. Iskazivanje mišljenja u bilo kom vidu medijske komunikacije, uključujući i objavljivanje uvredljivih komentara, na koji način se mogu povrediti prava ličnosti i to dostojanstvo, čast, ugled i pijetet. S tim u vezi, Zakonom o javnom informisanju i medijima, Zakonom o obligacionim odnosima, kao i drugim propisima koji uređuju predmetnu oblast, propisano je da svako lice kome je objavljivanjem uvredljivih i ponižavajućih komentara povređeno pravo ličnosti, svoju zaštitu može ostvariti pred nadležnim sudom i to podnošenjem tužbe koja bi bila usmerena protiv medija, internet portala ili bilo kog drugog glasila, koji su takve komentare dozvolili i na samom kraju objavili na svom glasilu. Ovo iz razloga što svaki medij ima tehničkih mogućnosti da izvrši selekciju anonimnih komentara, odnosno da donese odluku koji će komentari biti objavljeni, a koji neće.”, kaže čačanski advokat Miloš Mihailović koji je uspešno vodio više sporova iz ove oblasti.