Kada je u pitanju Čačak, obuke će držati stručna lica iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe.
Dobijanje sertifikate za profesionalnog korisnika za zaštitu bilja direktno će biti povezan sa dobijanjem subvencija za poljoprivrednike.
Ljiljana Jovanović Stojković, savetodavac za zaštitu bilja PSSS Čačak, foto: 4N Studio
„Po zakonskoj regulativi profesionalni korisnici neće moći u buduće da nabavljaju sredstva za zaštitu biljaka u poljoprivrednim apotekama, ako ne poseduju ovaj sertifikat. Za obuku su nadležne poljoprivredne savetodavne i stručne službe koje će raditi edukacije uz pomoć stručnih lica. Obuka će trajati jedan dan, nakon čega će poloprivredni proizvođači uraditi test na osnovu koga će dobiti potvrdu o završenoj obuci”, rekla je Ljiljana Jovanović Stojković, savetodavac za zaštitu bilja PSSS Čačak.
Uključenje emitovano u emisiji „Jutro” na Prvoj televiziji
Poslednjih godina u podjeličkim selima brojni voćari, ali posebno pčelari se suočavaju sa brojniim problemima uginuća pčela, jer ima onih poljoprivrednika koji su nesavesni, te nepravilno prskaju svoje zasade, pa ne jave na vreme pčelarima da zatvore svoje košnice.
Foto: 4N Studio
„Svi će ti problemi biti pomenuti u okviru edukacija, biće price i na tu temu, tako da u suštini sve se svodi na bezbedu primenu pesticida, kao I o samim pesticidima, skladištenju, transport, kao i odlaganju ambalaže od pesticide, jer je to sve značajno za zaštitu zdravlja, ljudi i životinja i uopšte životne sredine. Takođe, biće upoznati i sa posledicama nesavesne i nekontrolisane upotrebe sredstava za zaštitu bilja”, pojasnila je Jovanović Stojković.
Ona je naglasila da je u najavi da će ovo direktno biti vezano sa subvencijama, tako da oni koji budu posedovali sertifikat profesionalnih korisnika moći da dobijaju subvencije.
Tiosav Salemović voćar i pčelar, selo Lipnica, Čačak, foto: 4N Studio
Tiosav Salemović iz čačanskog sela Lipnica bavi se i voćarstvom i pčelarstvom i kako ističe ova obuka će biti od izuzetnog značaja za sve koji se ozbiljno bave poljoprivrednom proizvodnjom.
„Bavim se voćarstvom i pod voćem imam negde oko tri i po hektara, a što se tiče pčela negde oko pedeset društava. Pored toga imam i kukuruz i pšenicu, kao i druge povrtarske kulture”, rekao je Tiosav Salemović voćar iz Lipnice kraj Čačka.
On je reako da se u ovom kraju iz godine u godinu suočavaju sa trovanjem pčela baš u periodu intenzivnog cvetanja voća gde dobar deo, ne svi, koji su se edukovali i znaju značaj pčela, pa ne prskaju voće u doba dana kada je intenzivan izlet pčela.
„Najbolji je tretman i to treba napomenuti na tim edukacijama da se vrše u kasnijim večernjim časovima. Pčele je zaista teško držati i zatvoriti da budu preko dana u košnicama iz razloga što su velike temperature, jer tada može doći do gušenja pčela. Tretmane je najbolje izvoditi u večernjim kasnim satima,malte ne – noću”, pojasnioje Salemović voćar i pčelar.
Sa druge strane kao voćaru, Tiosav kaže da će uprkos činjenici da su voćari u Lipnici i uopšte u ovom kraju dobro edukovan što se tiče korišćenja pesticida, niko ih više ne koristi više ngo što je potrebno.
„Vodimo računa o svemu voćarska proizvodnja je skupa, veoma zahtevna, ogromna su ulaganja u ovaj posao. Od sada će se tačno znati koji pesticide sa kojim ide, mada smo to znali i ranije, međutim, voćari znaju, ali ima i onih kojima će to da pomogne da dosta toga nauče na obukama. Dobar deo voćara znači šta se sa čim meša, jer su ovde voćari koji godinama u toj proizvodnji dosta dobro poznaju problematiku, a problematika može da bude jedino u vremenu primene kada se koji preparat primenjuje. Ja ću svakako obuku završiti, to mi je važno, iako sam završio srednju poljoprivrednu školu, smer voćar, vinogradar, tako da mi nije starno, a svakako će koristiti, naravno, ako zakon to nalaže to ćemo I sprovesti”, zaključio je Salemović.