Predstavnici vladajuće većine u Narodnoj skupštini održali su danas sastanak sa generalnim direktorom Generalnog direktorata za susedstvo i pregovore o proširenju Evropske komisije Gertom Janom Kopmanom koji je ukazao da je neophodna saradnja svih političkih aktera u parlamentu da bi se postigao napredak na putu evropskih integracija.
Kako je saopšteno iz Skupštine Srbije, Kopman je ocenio da je Srbija postigla značajan napredak u reformskim procesima u proteklom periodu dodajući da je za uspešan proces evrointegracija neophodna i saradnja sa EU.
Kopman je istakao motivisanost Evropske komisije da pruži zamajac Srbiji, a u skladu sa ambicijom Srbije da okonča pripreme za pristupanje do kraja 2026.
Istakao je nadu da će Srbija uskoro postići korake na koje se obavezala u decembru 2024, uključujući ključne oblasti vladavine prava, a za koje su države članice EU navele da će dovesti do dugo očekivanog otvaranja Klastera 3.
Potpredsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora za evropske integracije Elvira Kovač istakla je da ohrabruje poslednji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije, gde se navodi da je Srbija spremna za otvaranje pregovaračkog Klastera 3.
Kovač je dodala da bi to bilo od izuzetne važnosti imajući u vidu da prethodne tri godine nisu otvarani pregovarački klasteri, kao i da to dovodi i do rasta evroskepticizma kod građana Srbije.
Sastanku su prisustvovali predstavnici poslaničkih grupa “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” Dubravka Filipovski, Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije Dunja Simonović Bratić, Socijaldemokratska partija Srbije Branimir Jovanović, PUPS – solidarnost i pravda Risto Kostov, Savez vojvođanskih Mađara Boris Bajić, Dragan Marković Palma – Jedinstvena Srbija Života Starčević, Zdrava Srbija – Ruska stranka – Ujedinjena seljačka stranka Ivana Stamatović i narodni poslanik koji nije član poslaničke grupe Edin Đerlek, kao i šef Misije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre.
Sagovornici su razmenili mišljenja o važnim temama sa aspekta evropskih integracija Srbije, kao što su unapređenje izbornih uslova, postupak za izbor novih članova Saveta REM i zakonodavstvo koje reguliše oblast medija, kao i usklađivanje spoljne politike Srbije sa Evropskom unijom.
Narodni poslanici su ukazali na preduzete aktivnosti u tim oblastima i dosadašnje postignute rezultate, a bilo je reči i o aktuelnoj političkoj situaciji u Srbiji.