Čačak – Čitanje je jedna od najvažnijih aktivnosti koja obogaćuje naš život, bilo da se radi o odraslima ili deci.
Ono ne samo da proširuje naš rečnik, već poboljšava kritičko mišljenje, razvija maštu i pomaže nam da razumemo sebe i svet oko nas. Za odrasle, knjige su izvor znanja, kreativnosti i opuštanja, dok za mlade predstavljaju kanal kroz koji mogu istražiti različite aspekte života i učiti važne životne lekcije. Čitanje ne samo da nam omogućava da se upoznamo sa istorijom, kulturom i raznim životnim iskustvima, već takođe stimuliše naše emocionalno i intelektualno razvijanje. U ovom kontekstu, predstavljamo spisak najčitanijih naslova u čačanskoj Biblioteci za 2024. godinu, koji ne uključuje stručnu literaturu, referensne knjige, zavičajnu građu, kao ni knjige na stranim jezicima i časopise.
Statistički podaci za 2024. godinu o najpopularnijim izdanjima u Pozajmnom odeljenju čačanske Biblioteke pokazuju da čitaoci svih uzrasta nastavljaju da prepoznaju značaj knjiga i uživaju u raznovrsnim žanrovima koji nude sve – od porodičnih saga i ljubavnih priča do uzbudljivih trilera i istorijskih romana. Noviji naslovi domaćih autora bili su posebno traženi, kao i neke knjige sa spiska srednjoškolske obavezne lektire. Među najčitanijim delima iz srpske književnosti, najveću pažnju privukle su knjige Miodraga Majića „Deca zla”, „Rudnik” i „Ostrvo pelikana”, koje dominiraju na spisku. Takođe, veliki broj čitalaca i dalje bira klasike srpske književnosti kao što su knjige Iva Andrića, „Prokleta avlija” i „Na Drini ćuprija”. Publika je takođe pokazala interesovanje za dela koja se bave istorijskim temama i životom u prošlosti, kao što su „Nečista krv” Bore Stankovića i „Osvajanje zavičaja” Siniše Kovačevića.
Najpopularnije knjige u Pozajmnom odeljenju za odrasle korisnike – srpska književnost
1. „Estoril”, Dejan Tijago Stanković
2. „Deca zla”, Miodrag Majić
3. „Osvajanje zavičaja”, Siniša Kovačević
4. „Rudnik”, Miodrag Majić
5. „Ostrvo pelikana”, Miodrag Majić
6. „Prokleta avlija”, Ivo Andrić
7. „Nečista krv”, Bora Stanković
8. „Na Drini ćuprija”, Ivo Andrić
9. „Monah Hokaj”, Vuk Drašković
10. „Kletva”, Jelena Bačić Alimpić
Kada je reč o najtraženijim izdanjima iz svetske književnosti u Odeljenju za odrasle korisnike, posebno se izdvaja autorka Lusinda Rajli koja je sa čak šest naslova osvojila čelo liste. Njeni romani poput „Mala Italijanka”, „Svetlo u prozoru” i „Ponoćna ruža” bili su najčešći izbor čačanskih čitalaca. Ova dela istražuju duboke porodične i ljudske drame, uz elemente misterije i istorije, što ih čini veoma privlačnim. Među najčitanijim piscima našli su se i Mark Levi sa romanom „Pogasite sve i zasijaće život” i Hana Kristin sa knjigom „Zimski vrt”, koji su takođe privukli veliku pažnju publike. Primetno je da u vrhu spiska nisu zastupljeni svetski klasici i da su korisnici Biblioteke najviše zainteresovani za nove i dobro promovisane knjige velikih izdavača.
Najčitanije knjige u Pozajmnom odeljenju za odrasle korisnike – svetska književnost
1. „Pogasite sve i zasijaće život”, Mark Levi
2. „Zimski vrt”, Hana Kristin
3. „Mala Italijanka”, Lusinda Rajli
4. „Svetlo u prozoru”, Lusinda Rajli
5. „Noć prvog dana”, Tereza Revaj
6. „Ponoćna ruža”, Lusinda Rajli
7. „Vanila i čokolada”, Sveva Kazati Modinjani
8. „Atlas – priče tata Solta”, Lusinda Rajli
9. „U senci masline”, Lusinda Rajli
10. „Soba leptira”, Lusinda Rajli
Među najtraženijim izdanjima za decu nalaze se radovi velikana kao što je Branislav Nušić sa delima „Hajduci” i „Sumnjivo lice”, kao i Branko Ćopić sa „Orlovi rano lete”. Popularne su i knjige poput „Agi i Ema” Igora Kolarova. Čitaoci su takođe uživali u delima koja nude važne poruke za decu, kao što su „Od čitanja se raste” Jasminke Petrović i „Radost deci daje krila” Ljubivoja Ršumovića, koja su s pravom bila među najpopularnijim. U vrhu liste i dalje se nalaze knjige o psu Arčiju autora Gorana Markovića, koje su i dalje omiljene među mladim čitaocima. Ovi naslovi ne samo da nude zabavu, već i važne životne pouke, čineći čitanje istinski inspirativnim iskustvom za mlade.
Lista najčitanijih knjiga za decu u čačanskoj Biblioteci
1. „Agi i Ema”, Igor Kolarov
2. „Hajduci”, Branislav Nušić
3. „Arči i Dora postaju prijatelji”, Goran Marković
4. „Arči pas koji voli knjige”, Goran Marković
5. „Doživljaji mačka Toše”, Branko Ćopić
6. „Radost deci daje krila: izbor pesama za decu”, Ljubivoje Ršumović
7. „Sumnjivo lice”, Branislav Nušić
8. „Od čitanja se raste”, Jasminka Petrović
9. „Orlovi rano lete”, Branko Ćopić
10. „O dugmetu i sreći”, Jasminka Petrović