POPULARNOM paradajz turizmu je, izgleda, odzvonilo. Tegljenje hrane i pića iz Srbije na neku destinaciju u Evropskoj uniji može da donese probleme, pa da bude skuplja dara nego mera. Tako je, na primer, građanima koji dolaze iz neke zemlje van EU zabranjeno da sa sobom unesu meso i mlečne proizvode. Ukoliko neko pokuša da to uradi i ne prijavi ovu hranu, biće mu konfiskovana i uništena, a može biti i kažnjen novčanom kaznom ili krivičnim gonjenjem.

ЗА МЕСО У КОФЕРУ И КРИВИЧНА ПРИЈАВА: Шта путници могу да унесу у земље ЕУ

FOTO: Tanjug/AP

Prema pravilima Evropske komisije koja se odnose na robu široke potrošnje koja može da se ponese u koferima, dozvoljeno je da se unese do dva kilograma voća i povrća, kao i jaja, proizvoda od jaja i meda. Takođe, putnici sa sobom mogu da ponesu i ograničenu količinu svežih ili pripremljenih i prerađenih proizvoda od ribe.

Što se tiče alkoholnih pića dozvoljeno je da se u prtljagu donese četiri litra vina i 16 litara piva. Osim toga, dodatno može da se unese još litar žestokog sa udelom alkohola koji je veći od 22 odsto, poput votke i džina, ili dva litra šerija, porta ili penušavog vina, ili litar etil alkohola od 80 odsto. Ljubitelji duvana treba da provere ograničenja koja su naveli carinski organi u zemlji EU u koju putuju.

I kod proizvoda za bebe ima ograničenja. Dozvoljeno je uneti najviše do dva kilograma mleka u prahu za odojčad, i hrane za njih, kao i posebne hrane koja je potrebna iz medicinskih razloga. Ovde je bitno da ti proizvodi budu upakovani za prodaju krajnjem potrošaču, da ambalaža nije oštećena, osim ako se trenutno ne koristi, i da ne zahtevaju hlađenje pre otvaranja. Isti propisi, i u pogledu količine i pakovanja, važe i za hranu za kućne ljubimce.

Putnici koji se voze automobilom po EU, pored goriva koje se nalazi u rezervoaru, mogu da nose još najviše 10 litara u prenosivom kontejneru. Ni cveće nije izuzeto od ograničenja, pa je tako za biljke ili biljne proizvode, uključujući rezano cveće potreban fitosanitarni sertifikat, kojim se potvrđuje da je proizvod bez određenih specifičnih štetočina.

Za ostalu robu, uključujući parfeme, dozvoljeno je da se unese do vrednosti od 300 evra po putniku ili 430 evra za putnike vazdušnim i morskim putem. Neke zemlje EU primenjuju nižu granicu od 150 evra za osobe mlađe od 15 godina. Većina zemalja EU ima stroga pravila o nošenju ugroženih životinja ili biljaka ili proizvoda dobijenih od njih, a u nekim slučajevima se zahteva i dozvola. Na primer, putnik može da nosi samo 125 grama kavijara jesetre, a za veće količine je potrebna dozvola.

Prijava za keš

UKOLIKO putnik planira da uđe ili izađe iz EU sa 10.000 evra u gotovini, ili u protivrednosti tog iznosa u drugim valutama, to obavezno mora da prijavi carinskim organima u zemlji u koju ulazi ili iz koje izlazi, koristeći obrazac EU za prijavu gotovine. Ako to ne uradi ili je prijava netačna ili nepotpuna, može da bude kažnjen.

Preko granice mogu da se nose sve vrste hleba, kolača, keksa i termički obrađenih i trajnih pekarskih proizvoda. Mogu se poneti i čokolade, slatkiši, testenine i rezanci.