Nekadašnji telohranitelj Željka Ražnatovića Arkana, pukovnih Srpske dobrovoljačke garde i prijatelj Luke Bojovića Rade Rakonjac ubijen je pre 11 godine sa pet hitaca iz automatske puške u kafiću “Mariki” u Zvečanskoj ulici u Beogradu. U pucnjavi su ranjeni Stojan Novanović cope, takođe Arkanov prijatelj, kao i bivši košarkaš Goran Ristanović.

Iako se spekulisalo da je likvidacija Rakonjca stigla kao osveta Luki Bojoviću, kao i da ju je organizovao bivši zet Dragoslava Kosmajca Đorđe Zafirović Zafir, kao i da je ubistvo plaćeno 30.000 evra i da je Rakonjac žrtva rada između Šaranovića i Bojovića, počinioci i naručioci zločina nikada nisu otkriveni.

Rakonjac je živeo u blizini kafića u kom je ubijen i bio je njegov glavni gost, što ukazuje na to da ga je ubica pratio i dobro poznavao njegovo kretanje, te da je bio laka meta. U trenutku napada, Rakonjčev telohranitelj nije bio prisutan jer je u to vreme obično vodio decu u školu. Pucnjava se dogodila u bašti kafića oko podne.

Nepoznati napadač u maskirnoj majici, sivoj trenerci i sa fantomkom na glavi je sišao niz stepenice i prišao na nekoliko metara udaljenosti od bašte kafića u kojoj su za istim stolom sedeli Rakonjac i Novaković, te je iz “heklera” u njih ispalio više hitaca, od kojih je pet pogodilo Rakonjca u vrat i grudni koš. Nakon što je ispalio rafal iz automata, napadač je pobegao automobilom “alfa romeo” u kom ga je čekao saučesnik. Više metaka prošlo je kroz prozore kafića, te je na taj način ranjen i košarkaš koji je sedeo unutra.

Automobil koji je korišćen za bekstvo pronađen je zapaljen oko 20 minuta kasnije na Voždovcu, u Ulici Radovana Simića Cige kod broja 42. Kako su posvedočili očevici, dvojica maskiranih mladića izašla su iz vozila, a potom je usledila eksplozija. Iako su vatrogasci brzo pristigli, automobil je potpuno izgoreo.

Rakonjac je, ranjen sa više metaka, prevezen na VMA, gde je preminio pola sata kasnije. Stojan Novaković je zadobio ustrelnu ranu potkolenice, tok je bivši košarkaš Goran Ristanović operisan u Urgentnom centru, a ranjen je sa dva metka – jedan ga je pogodio u rame, a drugi u grudi.

Do ubistva Rakonjca došlo je samo nekoliko dana nakon što su mediji objavili da je najverovatniji nalogodavac ubistva Željka Ražnatovića Arkana nekadašnji predsednik Jugoslavije Slobodan Milošević. Svedok čiji identitet nije poznat tvrdio je da je Arkanovo ubistvo naređeno iz vrha države zbog Arkanovih susreta sa zapadnim zvaničnicima u cilju rušenja Miloševićeve vlasti.

Ubistvo Rakonjca dogodilo se i četiri dana nakon ranjavanja Gorana Bojanića, člana suparničke grupe Miloša Delibašića, koji je sestrić ubijenog Branislava Šaranovića i tada uhapšenog Slobodana Šaranovića, a koji su bili u sukobu sa Lukom Bojovićem. Policija je sumnjala da je Bojanić ranjen iz osvete za ubistvo Nikole Bojovića, zbgo čega je njegovu bolničku sobu obezbeđivala policija.

Rade Rakonjac, Dragoslav Miloradović i Filip Korać zajedno su nosili kovčeg Lukinog brata Nikole Bojovića, ubijenog 2013. godine u centru Beograda.

Saradnja sa Lukom Bojovićem

Rakonjac i Bojović poznavali su se od ranih devedesetih godina, kada su bili u Arkanovoj gardi. Zajedno im se sudilo zbog prebijanja i otimanja 7.200 evra od Mirka Elezovića u beogradskom Zoološkom vrtu 2002. godine. Nekoliko godina ranije Luka Bojović je ušao i u konflikt sa grupom Slobodana Šaranovića, posle čega je bilo ubijenih na obe strane.

U tom obračunu stradao je i njegov rođeni brat Nikola, čije ubistvo je naručio Šaranović, verujući da je Luka naručilac ubistva njegovog brata Branislava. Jedan od motiva za ubistvo Rakonjca bila je i demonstracija moći i na kraju dolazak do saradnika Luke Bojovića Filipa Koraća.

(Telegraf.rs)