Apelacioni sud u Beogradu osudio je bivšeg fudbalera Crvene zvezde Zorana Njeguša na kaznu zatvora od dve godine, zbog pranja novca koji je primio od sada pokojnog Vitomira Bajića, koji je preminuo u zatvoru u Italiji, gde je protiv njega vođen krivični postupak.
Drugostepeni sud je usvajanjem žalbe tužilaštva preinačio prvostepenu oslobađajuću presudu i pored Njeguša osudio i Bajićevu udovicu, Draginju Bajić na kaznu zatvora od četiri godine i tri meseca, objavljeno je na sajtu tog suda.
Drugostepenom presudom, osuđen je i Nebojša Đokić na kaznu zatvora od tri godine i devet meseci, i na novčanu kaznu od 500.000 dinara, dok je Željko Papić osuđen na istu novčanu kaznu i kaznu zatvora od dve godine.
Istom presudom od Draginje Bajić naloženo je oduzimanje 100.000 evra, od Papića stan površine 151 m2 na Novom Beogradu, od Đokića stvari u iznosu od 235.618 evra i 500 evra u gotovom novcu, a od Njeguša 50.000 evra.
S obzirom da je prvostepena presuda bila oslobađajuća, a drugostepena osuđujuća, ova presuda nije pravosnažna, jer su na nju dozvoljene su žalbe u tećem stepenu.
Bajić je oglašena krivom što je od 1. januara 2007. do 1. marta 2010. godine koristila i izvršila konverziju imovine i gotovog novca u iznosu koji prelazi 1,5 miliona dinara, u pravo svojine na nepokretnosti, kao i prenos imovine znajući da taj novac potiče od krivičnog dela koja je počinio njen suprug, a u nameri da prikrije poreklo novca.
Papić je osuđen jer je 1. marta 2010. godine izvršio prenos stana na Novom Beogradu, sa znanjem da potiče od krivičnog dela, a sve kako bi se Bajić prikrila kao stvarni vlasnik stana.
Đokić je osuđen da je od 27. februara 2009. do 11. februara 2010. godine u Beogradu, Staroj Pazovi i Kotoru u Crnog Gori, izvršio na svoje ime prenos PD “Parket Planet” sa sada pokojnog Vitomira Bajića, a sa znanjem da ta imovina potiče od izvršenja krivičnih dela.
Njeguš je osuđen jer je od septembra 2009. godine do marta 2010. godine na Zlatiboru izvršio konverziju imovine, tako što je od pokojnog Bajića primio 650.000 evra, za koji novac je znao da potiče od izvršenja krivičnih dela, za koji novac je Bajić otkupio lokale, dok je Njeguš ostao formalni vlasnik.
Protiv Bajića je, kako podseća Apelacioni sud, u Italiji vođen krivični postupak zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično delo iz oblasti organizovanog kriminala.
Veruje se da je od bio deo grupe Darka Šarića, koja je krijumčarila kokain iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu.
Apelacioni sud u Beogradu je u drugostepenoj presudi ocenio da je osnovano žalbom tužilaštva ukazano da je prvostepeni sud doneo odluku na osnovu porešne ocene izvedenih dokaza, kao i da je tužilac uspeo da dokaže “početnu tezu”, da novac kojim je okrivljena Bajić kupila stan potiče od kriminlane aktivnosti njenog supruga, što je ona znala.
Papić, po oceni ovog suda, nije pružio dokaze o tome da je imao zakonite prihode da isplati 234.000 evra za taj stan, dok iz dokaza prozilazi da je Đokić izvršio krivično-pravne radnje za koje se tereti optužnicom.
Vitomir Bajić je uhapšen 2010. godine po poternici Italije zbog sumnje da je bio član organizovane kriminalne grupe koja je švercovala kokain, ali nije dočekao početak suđenja jer je preminuo u pritvoru.
(Telegraf.rs/Tanjug)