Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da će se potruditi da organizuje javno slušanje ili debatu na temu litijuma, na kojoj će učestvovati i opozicija, jer je, kako je istakla, važno da se spusti lopta oko tog pitanja koje je od nacionalnog interesa.
“Moliću opoziciju da spustimo loptu oko ovoga, jer je to za mene tema od nacionalnog interesa. Nema potrebe da zarad jeftinih političkih poena vodimo političku borbu oko nečega što može sutra da donese Srbiji neverovatan ekonomski prosperitet”, rekla je Brnabić za RTS.
Ona je pozvala sve parlamentarne grupe, pre svega opozicione, ako su zainteresovane i zabrinute oko litijuma, da razgovaraju i da učestvuju u obrazovanju parlamentarne komisije koja će imati neku vrstu nadzora nad tim pitanjem.
“Da imamo sve informacije, da se ne frljamo informacijama, da pričamo na osnovu činjenica, da mi kao parlamentarci pogledamo sve te studije, da pozovemo eksperte, da ne koristimo ovo za glupu političku borbu”, rekla je Brnabić.
Ona je navela i da je izazov kod javnih slušanja i debata to što je teško naći stručne, ozbiljne i odgovorne ljude koji su apolitični i koji neće biti svrstani i nazivani lobistima Rio Tinta ako kažu da smatraju da taj projekat može da se uradi u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine i da ne ostavlja posledice po nju.
“Nemojte da politizujemo, hajde da pričamo na osnovu činjenica. Dakle, svakako, kao Skupština – javni dijalog, okrugli stolovi, javna slušanja, pa onda da idemo u plenum. To mi je plan i na tome radim već nedeljama.”, rekla je Brnabić.
Najavila je i da će kao predsednica Narodne skupštine organizovati parlamentarne posete Nemačkoj i Finskoj da bi se videlo kako se u tim zemljama realizuju projekti u vezi sa litijumom.
“Da mi odemo i da vidimo kako se to tamo radi i u Finskoj. I niko ne može da kaže da Nemačka i Finska ne brinu o svojim građanima i da ne brinu o zaštiti životne sredine. Brinu i te kako, ali će rudariti svoj litijum. I to Finska iz otvorenog rudnika, kod nas je zatvoreni rudnik”, istakla je ona.
Dodala je da je zamolila službu u Narodnoj skupštini da uspostavi kontakte sa ambasadom Nemačke i ambasadom Finske, kako bi se realizovale parlamentarne posete tim zemljama, da se vidi kako će izgledati rudnici.
“Pa da spustimo ovde loptu i da kažemo: ‘Ljudi ako može Finska i ako može Nemačka, a zašto mi ne možemo’. Svi smo zainteresovani za zaštitu životne sredine, hajde da vidimo kako zajedno to da uradimo, da uspostavimo kontrolne mehanizme i pozivam ljude da daju predloge, da vidimo kako da napravimo kontrolu”, rekla je Brnabić.