Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je na današnjoj sednici Odbora Skupštine Srbije za odbranu i unutrašnje poslove da je u Srbiji sačuvano stabilno stanje bezbednosti.
Dačić je istakao da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova odgovorili na sve izazove u različitim sektorima, kao i da će informacije o radu MUP-a podnositi na svaka tri meseca.
“Bilo da je reč o suzbijanju kriminala, terorizma i svih vidova ekstremizma, javnom redu i miru, stanju bezbednosti i u drugim segmentima kao što je granična bezbednost, bezbednost saobraćaja, upravnih poslova, a naravno i kada je reč o vanrednim situacijama”, rekao je Dačić.
Kada je reč o saobraćaju, naveo je da je bilo 15.025 saobraćajnih nezgoda, a da je broj poginulih smanjen za pet odsto.
Ukazao je da Sektor za vanredne situacije dnevno ima oko 200 intervencija, dok je od početka godine bilo više od 25.000 intervencija, uglavnom požara.
Dačić je kazao i da je 2.308 policajaca angažovano u školama početkom nove školske godine.
Prema njegovim rečima, u prvih šest meseci policija je prijavila ukupno 453 krivična dela izvršena između lica mlađih od 19 godina, kao i da u sukobima vršnjaka nije bilo smrtnih posledica.
Rasvetljena su sva teška ubistva i ubistva u pokušaju, rekao je on, navodeći da je za proteklih šest meseci učinjeno 32.191 krivično delo, što je smanjenje od 6,2 odsto u odnosu na isti period 2023.
Dačić je rekao da je u proteklih pola godine registrovano 607 krivičnih dela u oblasti visokotehnološkog kriminala, što je 8,4 odsto više nego prošle godine i dodao da u Upravi kriminalističke policije radi sektor koji se bavi ekološkim kriminalom.
“Mislim na dela koja se tiču ugrožavanja životne sredine i prijavljeno je 437 krivičnih dela ekološkog kriminala, a podnete su 402 krivične prijave”, kazao je on.
Takođe, tu je unošenje opasnih materija u Srbiji, nedozvoljeno prisvajanje, odlaganje i skladištenje opasnih materija.
Prema njegovim rečima, podnete su i brojne krivične prijave za zlostavljanje i ubijanje životinja.
Podsetio je da se krajem juna u Beogradu dogodio napad na pripadnika Žandarmerije, koji je obezbeđivao ambasadu Izraela.
“Proglašen je crveni nivo bezbednosnih pretnji od terorizma. To je obaveza ako se teroristički akt desi na našoj teritoriji. Ne samo ispred objekata od značaja, već i svih objekata gde se okuplja veći broj građana”, istakao je on.
Prema njegovim rečima, izvršeni su pretresi stanova, kao i prostorija koje koriste pripadnici vehabijskog pokreta.
“Protiv određenih ljudi, među kojima je i napadač, podnete su krivične prijave, a pripadnici tog pokreta se nalaze pod opservacijom naših bezbednosnih službi”, naveo je Dačić.
Evidentirano je 13 napada na pripadnike LGBT populacije, 46 lažnih dojava o podmetanju eksplozivnih sredstava, 26 u školskim objektima, šest u pravosudnim organima i 13 u ostalim objektima.
Ministar je napomenuo da kada je reč o javnom redu i miru, u Srbiji je za šest meseci bilo 22.460 javnih okupljanja.
“Među njima i 92 odsto su sportska okupljanja. Registrovano je i 111 neprijavljenih javnih okupljanja, prekinuto je 17, a zabranjenih nije bilo”, rekao je Dačić i dodao da su građani u 82 slučaja blokirali saobraćajnice.
Objasnio je da je u Kopnenoj zoni bezbednosti registrovano stabilno stanje sa potencijalnim bezbednosnim rizicima, a preko kontrolnih tačaka na administrativnoj liniji prešlo je 2,6 miliona ljudi i 1,9 miliona vozila.
Na području autonomne pokrajine Kosova i Metohije, Dačić je ocenio da je bezbednosna situacija složena.
“Nastavljeni su sistematski napadi na Srbe i njihovu imovinu u cilju promene etničke strukture u srpskim sredinama”, istakao je on.
Dačić je napomenuo da je u nezakonitom prelasku državne granice zaustavljeno 7.255 lica, najviše iz Bugarske i potom iz Severne Makedonije, a kada je reč o pitanju šverca, kako je rekao, “bilo je zaplene 7.900 boksova cigareta, određene količine zlata i srebra, kao i rezanog duvana”.
U izveštajnom periodu je 1,3 miliona stranih državljana prijavilo boravak, dok je zahtev za azil podnelo 385 lica i dodao da je ta tema od velikog značaja, ne samo za nas, nego i za celu Evropu.
Kada je reč o delima koja se tiču tzv. privrednog kriminala, korupcije i pranja novca, otkriveno je 2.021 krivično delo, što je za 4,4 procenta manje nego za prvih šest meseci prošle godine.
Broj krivičnih dela izvršenih nad policijskim službenicima povećan je za oko 10 odsto, na 476, sa 431.
“Osam policijskih službenika zadobilo je teške, a 133 lakše telesne povrede. Oko 72 odsto ovih krivičnih dela izvršeno je verbalno, tako da istovremeno protiv 169 policijskih službenika podnete su krivične prijave”, kazao je on.
Prema njegovim rečima, procenat rasvetljavanja krivičnih dela iznosi 58,7 odsto i on je veći u odnosu na taj komparativni period prošle godine kada je bilo 53 procenata.
Dačić je naveo da je u prvih šest meseci oduzeto više od dve tone droge.
“Najveća zaplena se tiče marihuane, zatim 62 kg heroina, 10 kg kokaina i tako dalje. Nedavno je bila jedna zaplena koja je možda najveća ovde u Beogradu kad je reč o kokainu, gde je zaplenjeno više od 20 kg kokaina”, istakao je ministar.
Evidentirano je ukupno 5.336 krivičnih dela u vezi sa opojnom drogom.
Naglasio je da kada je reč o ilegalnoj trgovini narkoticima veoma važna međunarodna saradnja, kao i da se veliki broj tih akcija odvija u saradnji sa Interpolom.