MINISTAR rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom o produbljivanju saradnje dve zemlje u oblasti energetike, izgradnji naftovoda Srbija-Mađarska i saradnji u snabdevanju prirodnim gasom.

ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ СЕ САСТАЛА СА СИЈАРТОМ: Настављамо да продубљујемо сарадњу Србије и Мађарске у области енергетике

Foto: Ministarstvo

„Prijatelji se prepoznaju u teškim vremenima i zahvalni smo Mađarskoj na kontinuiranoj podršci u situaciji kad smo suočeni sa mogućim sankcijama prema Naftnoj industriji Srbije. Posebno sam zahvalna ministru Sijartu što je u razgovorima koje je imao u Vašingtonu i Moskvi govorio o poziciji naših zemalja, da nismo uradili ništa što bi izazvalo uvođenje sankcija, a da bi to imalo za posledicu regionalnu nestabilnost i nestabilnost cena“, navela je Đedović Handanović.

Deo te saradnje, kako je rekla, jeste i odlučnost dve države da se povežu izgradnjom novog naftovoda Srbija-Mađarska.

 
„Kao što danas znamo da je odluka da izgradimo gasovod Balkanski tok, kojim su Srbija, Mađarska, ali i neke druge zemlje dobile sigurno snabdevanje gasom, bila ispravna, sigurna sam da će isto tako biti i sa našom zajedničkom odlukom da izgradimo novi naftovod, i da se više oslanjamo na partnere sa kojima imamo dokazane prijateljske odnose“,  rekla je Đedović Handanović.
 
Kako je navela, dužina deonice naftovoda kroz Srbiju iznosi 113 kilometara, za koju je usvojen prostorni plan i u toku je izrada projektne dokumentacije i usaglašavanje tehničkih parametara na kojem rade Transnafta i mađarski MOL. „Sledi izdavanje lokacijskih uslova, sa ciljem da započnemo građevinske radove do kraja godine, bar na jednoj deonici. Završetak dela naftovoda kroz Srbiju je planiran za 2027, u Mađarskoj za 2028, a učinićemo sve da se ti rokovi još skrate. Time ćemo obezbediti alternativni, dodatni pravac snabdevanja sirovom naftom koji nam je u neizvesnim vremenima više nego neophodan“, rekla je ona.

 
Ona je istakla da količine gasa isporučene Turskim tokom rastu iz godine u godinu, u 2023. su iznosile 5,5 milijardi metara kubnih, u 2024. su povećane na 7,5 milijardi kubnih metara, a ove godine su projektovane na osam do 8,5 milijardi metara kubnih. Dodala je i da je Srbija iskoristila veći deo svojih zaliha gasa u Mađarskoj, od kojih je trenutno preostalo 2,7 miliona kubnih metara.
 
„Nastavićemo razgovore sa mađarskom stranom o skladištenju gasa, a imamo planove i da proširimo kapacitete skladišta u Banatskom Dvoru, čija je procenjena vrednost oko 140 miliona evra, i planiramo da ga završimo do 2027. Takođe, u toku su pregovori o novom dugoročnom ugovoru o snabdevanju gasom iz Ruske Federacije“, navela je Dubravka Đedović Handanović.
 
Na današnjem sastanku potvrđena je i posvećenost obe strane izgradnji Panonskog koridora za prenos električne energije, koji Srbija planira da završi do 2028.
 
„Realizacijom ovog projekta, Srbija će udvostručiti svoje prenosne kapacitete na granici sa Mađarskom, što je važno za veću sigurnost snabdevanja. Takođe, planiramo i da se spojimo sa tržištem električne energije Mađarske tokom 2026. i to je napor koji je priznat u našoj reformskoj agendi, i čijem smo ostvarenju posvećeni. Srbija je jedina zemlja regiona koja je u ovoj oblasti upodobila svoj regulatorni okvir, a izmene Zakona o energetici koje su usvojene prošle godine upravo će omogućiti da se spojimo sa tržištem Mađarske, a onda i sa tržištem cele Evropske unije“, rekla je Đedović Handanović.
 
Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto ukazao je da bez sveobuhvatne energetske saradnje, dve zemlje ne bi mogle da obezbede energetsku bezbednost.
 
„Rat u Ukrajini stavio nas je sve u Evropi pred pred ozbiljne izazove u pogledu snabdevanja energentima. Srbija i Mađarska videle su da mogu da računaju jedna na drugu oslanjajući se na svoje sopstvene snage. Pre nekoliko godina doneli smo suverenu i hrabru odluku da izgradimo ,ovod Balkanski tok, uprkos mnogima koji si govorili da to nema smisla. Bez tog gasovoda danas ne bismo mogli da obezbedimo naše potrebe za gasom“, rekao je on.
 
Sijarto je istakao da su Mađarska i Srbija donele novu suverenu odluku za izgradnju naftovoda.
 
„Naftovod će se graditi u suprotnom smeru u odnosu na pravac snabdevanja gasom. Novi naftovod ojačaće energetsku bezbednost naših zemalja a to je važno jer se pokazalo da nije svaka tranzitna zemlja spremna da pokaže solidarnost u teškim situacijama. U Mađarskoj smo već završili Studiju izvodljivosti i u proteklim nedeljama ostvarili smo značajne iskorake“, rekao je ministar.
 
Istakao je da Mađarska preko Srbije može da pokrije ukupne godišnje potrebe za gasom i da će isto tako, nakon izgradnje novog naftovoda, i Srbija moći da pokrije godišnje potrebe za sirovom naftom. „To nam omogućava stratešku poziciju koja će obezbediti veću energetsku bezbednost za obe zemlje. Proteklih godina bili smo suočeni sa ozbiljnim teškoćama sa tranzitnim zemljama a mi smo položili taj ispit sa najboljim rezultatom“, zaključio je Sijarto.