Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević izjavio je sinoć da je ispunjeno apsolutno sve sto su studenti koji su u blokadi tražili i da stalno menjanje zahteva vodi u beskonačnost i obesmišljava i sam poziv na blokadu.
Podsećajući da u blokadama učestvuje manji deo studenata, jer u Srbiji ima 220.000 aktivnih studenata, Vučević je za Newsmax Balkans rekao da je na njima kako će se dalje organizovati, a da ostaje pitanje šta je sa onim većim delom studenata i kako će se njima omogućiti studiranje.
“Kao premijer morao sam da ih uputim na njihove dekane i rektore. Vlada je spremna sve da pomogne, meni je nejasno da neki dekani i studenti ne misle na studente koji žele da polažu ispite”, rekao je Vučević i dodao da niko više ne zna da kaže šta je zahtev, osim što će se u bliskoj budućnosti videti da će zahtevi biti čisto politički, prenosi Tanjug.
Prema njegovim rečima, neće više biti pitanje ni optužnice, nego će biti da hoće, kako je rekao, “političku glavu predsednika i premijera”.
“Što se nas tiče, nikad to neće dobiti. Ne dobija se prelazna vlada na protestima i blokadama, to obesmišljava izbore, volju građana i demokratiju. Pošto znaju da predsednik Republike nikada neće dati mandat za prelaznu vladu i da poslanici SNS neće glasati, to je besmisleno tražiti”, naglasio je Vučević.
On je dodao da o izborima uvek može da se priča i da SNS ne beži od izbora, da misli da bi Srbiji bilo dobro da jedno vreme nema izbore, kao i da relevatne ankete o javnom mnenju, koje su vršene nakon tragedije u Novom Sadu, pokazuju da nema ozbiljnog pomeranja u opredeljenju građana u Srbiji.
“Besmisleno je dobiti Vladu bez izbora. Više ni ne spominjete porodice, niste ih obišli, ali vi dajete sebi za pravo da tražite da preuzmete da vodite državu jer se desila tragedija. Šta treba da se desi u Južnoj Koreji, Španiji, Nemačkoj, SAD? Nažalost se te stvari dese, ali ne može da se sruši država zbog toga. Mislim da je svima jasno da će to biti neuspešna obojena revolucija. Zapašće u krizu oni koji to rade, ugroziće studentstku karijeru”, ukazao je Vučević.
On je dodao da škole moraju da rade, a fakulteti kako budu želeli, a fer je da omoguće ispite ili da vrate školarine roditeljima.
Vučević je ocenio da će dekani i profesori teško vratiti dostojanstvo, jer se plenumi pitaju o svim pitanjima na fakultetu.
Prema rečima Vučevića, ono sto je najgore je što su uveli podele među đacima, odnosno da se roditelji svađaju u viber grupama.
“Ono što je za apsolutnu osudu je stranačko-politički aktivizam nekih profesora u srednjim školama”, istakao je Vučević i dodao da profesori imaju prava da budu članovi stranke, ali van škole.
On je naglasio da su profesori profesori jer su završili fakultete, ne zbog politike i da su od države dobili posao da predaju đacima.
“Mi smo dali decu u škole da uče, a ne da ih zloupotrebljavaju politički. Taj deo je za mene neoprostiv”, istakao je Vučević i dodao da nikada neće zaboraviti ono što su uradili njegovom sinu.