ISTORIJA U OBJEKTIVU: Valjevci imaju priliku da vide jedinstvenu izložbu fotografija o značajnim događajima u gradu na Kolubari
Na Tešnjarskim večerima, u Valjevu, u Muzeju zavičajnih pisaca ovdašnje Matične biblioteke “Ljubomir Nenadović”, treću godinu, posetioci su u prilici da vide jedinstvenu izložbu fotografija – “Slike grada 365”. Na fotografijama, trajno je dokumentovana istorija grada na Kolubari. Autori su, osim profesionalnih fotografa, novinara, fotoreportera i – sami građani.
Ove godine, predstavljeni su događaji u Valjevu tokom prošle godine, koje je, objektivom zabeležilo 11 autora. Od oko 600 fotografija prispelih na konkurs, odabrano je oko 250, a oko 160 će biti otkupljeno. Za otkup su predviđene fotografije koje su načinili Snežana Jakovljević Krunić, Dragan Krunić, Vesna Šikić, Predrag Rašević Vrabac, Jelena Vitorović, Mirjana Jovanović, Aleksandar Jovanović, Milan Marković i Bogdan Timotić. Novinari Marija Petrović Marković i Slobodan Ćirić svoje fotografije su poklonili. Sve fotografije biće trajno sačuvane u digitalnoj i štampanoj kolekciji Matične biblioteke “Ljubomir Nenadović” u Valjevu, koja je organizator ovog projekta.
Poziv na učešće
– JOŠ se nismo približili cifri od 365 fotografija – kaže direktorka Biblioteke. – Naš cilj je, pre svega, da kažemo da je u pitanju cela kalendarska godina. Da bi svi značajni i zanimljivi događaji iz života grada bili zabeleženi, zaslužni su valjevski fotografi, odnosno novinari, koji su svoje fotografije poklonili našoj ustanovi. Stoga pozivamo sve zainteresovane građane, koji fotoaparatom, ili mobilnim telefonom zabeleže neki interesantan, značajan trenutak, da ubuduće učestvuju na ovom konkursu…
– Priča o istoriji i onome što želimo da sačuvamo u Valjevu ne može da bude dobra, ako ne sarađujemo upravo sa fotografima – kaže direktorka Matične biblioteke Violeta Milošević. Ovaj projekat odvija se na najbolji način i uverena sam da je budućnost ove izložbe i konkursa osigurana. Cilj je odabrati najbolje fotografije koje dokumentuju i prikazuju događaje i prilike u Valjevu.
Prema rečima člana žirija, novinara valjevskog lista “Napred” Slobodana Ćirića, cilj je da fotografije podsete na lepa, ali i možda manje lepa zbivanja u gradu na Kolubari. Žiri je insistirao da fotografije budu autentične i da iza svake stoji neki događaj, dokument koji ostaje za istoriju Valjeva.
– Fotografija je izuzetno važan dokument, koji ostaje i ne laže – kaže Ćirić. – Svakako, u veku modernih tehnologija, fotografija može da se montira. Ali, fotografije na ovoj izložbi su autentične. Predstavljaju upravo ono što smo želeli – da damo mali doprinos istoriji Valjeva, gledanoj kroz objektiv fotoaparata.