U NAŠOJ zemlji nastavlja se toplotni talas koji će dostići vrhunac u petak i subotu, kada se očekuju temperature i do 42 stepena Celzijusa, a iz Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć ističu da visoke temperature najviše pogađaju pacijente sa kardiovaskularnim bolestima.

Foto: D. Milovanović
– Poslednja 24 časa bila su relativno mirna. Razlog tome je, čini mi se, to što su nas građani poslušali i to da u najtoplijem delu dana nema toliko ljudi na ulicama. Kada se ponašate razumno i slušate uputstva lekara, i ovo lakše prođe – rekla je dr Ivana Stefanović, lekar Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
Prema njenim rečima, tokom noći bilo je 100 intervencija, što je i prosek – 20 na javnom mestu, pet pedijatrijskih poziva, a i dalje ima dosta saobraćajnih nezgoda – tokom jučerašnjeg dana ih je bilo sedam, rekla je dr Stefanović.
Ona ukazuje da tropski talas i visoke temperature najviše pogađaju pacijente koje već imaju neke hronične bolesti, najčešće one sa kardiovaskularnim bolestima.
– Kada znate da vam je srce preopterećeno samo zato što je napolju visoka temperatura, onda vi nemojte raditi ništa dodatno čime biste opteretili srce – rekla je dr Stefanović.
Kako je istakla, kod sebe uvek treba imati neku tečnost, najbolje vodu.
– Ali od mnogo vode može vam biti muka, iscedite i neko voće – med, takođe i nešto slano imajte kod sebe – zdrave grickalice, badem… Ako smo umereni, naš organizam ima sistem da se prilagodi – objašnjava dr Stefanović.
Prema njenim rečima, jedini način da se odbranimo od visokih temperatura jeste da srce raširi krvne sudove na periferiji i to znači da srce radi pod povećanim naporom, da treba brzo da se prilagođava, jer mora da obezbedi unutrašnju homeostazu, mora da obezbedi unutrašnju temperaturu, jer ako se iole promeni, onda dolazi do teških posledica.
– Nemojte obavljati teške nabavke i teško nositi u rukama. Ako ste hronični pacijent, izbegavajte uzbrdice. Ostanite u najtoplijem delu dana od 11 do 17 časova kod kuće i, molim vas, slobodno uključite klimu ili bilo koji rashladni uređaj koji imate u kući – to je ono čega se naši najstariji sugrađani plaše, kao i vaspitačice u vrtićima da se deca ne prehlade, a vrlo je važno da budu u prijatnoj atmosferi da im ne bude pretoplo. Nema razloga da gube elektrolite znojenjem – umerenost je važna – savetuje dr Stefanović.
(Tanjug)
BONUS VIDEO: Snimak iz centra Beograda: Pogledajte gde je jedan golub pronašao spas od vrućine