U BOLNICU u Batajnici, koja je od marta 2023. posle “gašenja” pandemije kovida, bila zatvorena, u ponedeljak će, kako je najavljeno iz UKCS, u čijem je sastavu ovaj kovid-centar sagrađen 2020, ponovo ući pacijenti i to oni najteži, u terminalnim fazama bolesti. Za tu namenu, u Batajnici je pripremljeno 50 postelja.

КАО ШТО ЈЕ ПЛАНИРАНО: Болница у Батајници од понедељка добија нову намену

Foto: Z. Jovanović

Bolnica će, kao što je još ranije isplanirano, raditi kao Centar za palijativno zbrinjavanje Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.

– Novoosnovani centar funkcionisaće u okviru Klinike za pulmologiju, čime se zatvara krug sveobuhvatne zdravstvene zaštite, od dijagnostike do palijativne nege – objasnila je prof. dr Aleksandra Pavlović Marković, zamenik direktorke UKC Srbije. – Trenutni kapacitet jeste 50 postelja, ali ima mogućnosti za proširenje.

O pacijentima će, prema rečima prof. Aleksandre Pavlović Marković, brinuti multidisciplinarni tim sačinjen od lekara različitih specijalnosti, najviše internista, zatim fizijatara, medicinskih sestara, fizioterapeuta, kao i socijalnih radnika i psihologa:

– Ukoliko bude potrebe, konsultovaćemo sve oblasti medicine u zavisnosti od stanja pacijenata.

Prof. Ivana Stašević Karličić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, kaže da ovaj centar nije namenjen samo obolelima od malignih bolesti, već i pacijentima sa drugim teškim, neizlečivim oboljenjima.

– Centar za palijativno zbrinjavanje je važan korak ka izgradnji dostupnijeg, humanijeg i dostojanstvenijeg zdravstvenog sistema. Želimo da palijativna nega više ne bude samo pravo ili privilegija, već novi standard – poručila je Ivana Stašević Karličić.

Kako je objašnjeno, pacijenti će u centru moći da borave do dve nedelje, u skladu sa stručnim standardima, a cilj je da nakon tog perioda nastave život u zajednici, ali sa boljim kvalitetom života.

Po odluci konzilijuma

U CENTAR za palijativu u Batajnici pacijenti će biti upućivani po proceni lekarskog konzilijuma UKC Srbije. Cilj palijativne nege jeste da im se ublaže simptomi teških neizlečivih bolesti, čime se popravlja kvalitet života, i pruža podrška, a da se istovremeno tokom dve nedelje koje provedu ovde, rasterete i “predahnu” porodice koje inače brinu o njima.