Na mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici koji Priština želi da otvori za saobraćaj uprkos protivljenju Srba situacija je mirna, a na severnoj strani grada gde živi većinsko srpsko stanovništvo i dalje su parkirana dva vozila karabinjera iz italijanskog sastava KFOR-a.
Radnici koje su angažovali nelegitimni albanski zvaničnici opštine Severna Mitrovica i danas su nastavili radove na uređenju mosta, a građani su ogorčeni zbog sve češćih najava Prištine o otvaranju mosta za saobraćaj, javlja dopisnik Tanjuga.
U trenutku dok traju tenzije zbog pokušaja prištinskih vlasti da otvore glavni ibarski most za saobraćaj, čemu se pored većinskog srpskog stanovništva protivi i Zapad, u severnom delu Kosovske Mitrovice održava se akcija tzv kosovske policije „Ja sam danas kosovski policajac“.
U akciji koja se odvija u neposrednoj blizini mosta učestvuju deca, a iz tzv kosovske policije su rekli da je reč o “nacionalno mešovitoj grupi sa severa i juga”, ali nisu želeli da preciziraju koliko je među njima srpske dece.
Ranije danas iz Euleksa je za Tanjug rečeno da je stav EU o otvaranju mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovicije da je to pitanje dijaloga i da svaka odluka o otvaranju mora biti doneta u okviru dijaloga Beograda i Prištine.
”Diskusije su trenutno u toku, a Evropska unija blisko sarađuje sa međunarodnim partnerima na Kosovu”, navodi se u odgovoru na pitanje Tanjuga kakva je situacija na mostu u Kosovskoj Mitrovici i da li je Euleks razgovarao sa nekim iz vlade privremenih prištinskih institucija o tome šta planiraju i da li bi mogli da promene odluku o otvaranju mosta.
Euleks dodaje da situacija na severu KiM ostaje stabilna, ali krhka.
EU je više puta saopštila da se o pitanju mosta u Kosovskoj Mitrovici mora razgovarati u okviru dijaloga koji vodi Unija i najavila da će to biti tema na sledećem sastanku u Briselu.
Priština je najavila otvaranje glavnog mosta na reci Ibar u Kosovskoj Mitrovici, iako se tome protive Beograd i Srbi na severu KiM, ističući da to ugrožava bezbednost i opstanak Srba u pokrajini.
Otvaranju mosta u Kosovskoj Mitrovici u ovom trenutku protive se i KFOR, SAD, Kvinta i OEBS, koji smatraju da to pitanje treba da bude deo dijaloga Beograda i Prištine.