AMERIKA pokušava da odloži kraj svoje dominacije, ali preduzetim koracima samo ga još više ubrzava.

Darryl Dyck/The Canadian Press
Svojom politikom, uvođenjem carina kao sredstvo pritiska, predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp je čak i saveznike pretvorio u trgovinske konkurente, izjavio je turski ekonomista Hakan Topkurulu za Sputnjik.
“Stvar je u tome što su SAD najveći uvoznik na svetu. Godišnji obim uvoza iznosi oko 3 biliona dolara. Zahvaljujući ovom ogromnom obimu, Amerika je uspostavila trgovinske veze sa mnogim zemljama. Carine su kao sredstvo pritiska i oružje prvi put upotrebljene protiv Kanade i Meksika. Nakon toga, meta su postale evropske zemlje, Kina, Južna Koreja i Japan”, naveo je Topkurulu.
Globalisti, koji su ranije bili na vlasti, koristili su ogromne novčane resurse kako bi sprovodili uvoz u velikom obimu i pri tome ostvarivali značajan prihod u dolarima. Dobijali su prednost tako što su besplatno štampali novac i distribuirali ga širom sveta. Zamislite da imate rezervnu valutu, kao što je dolar. Štampate novac besplatno i uvozite robu u zemlju. Što više uvozite, više dobijate besplatne robe. Međutim, s vremenom je ta situacija dovela do ozbiljnog problema za Ameriku, do deficita u proizvodnji, naveo je turski ekonomista.
U pogledu proizvodnih kapaciteta, SAD su postepeno počele da zaostaju za zemljama kao što su Kina, Indija, Rusija, Turska i Iran. Kao rezultat toga, poreski prihodi su opali, a industrijska proizvodnja se smanjila. Budžet se mogao finansirati samo uzimanjem kredita. U tom trenutku na vlast dolazi Donald Tramp i objavljuje nameru da poveća proizvodnju i izbalansira budžet pomoću tarifa. Njegov prvi korak u tom pravcu bilo je povećanje carina, istakao je Topkurulu.
Prema navodima turskog ekonomiste, u narednom periodu zemlje će nastaviti da trguju, ali povlačenje najvećeg svetskog uvoznika, SAD, dovešće do globalnog pada međunarodne trgovine. Kao odgovor na ovu situaciju, Kina je razvila takozvanu strategiju „dvostruke cirkulacije“, usmerenu kako na jačanje unutrašnje potrošnje, tako i na preusmeravanje izvoza ka drugim zemljama, mimo SAD.
Sjedinjene Američke Države će biti primorane da se povuku i napuste ovaj agresivni pristup. Politika Donalda Trampa to jasno pokazuje. On je pokušao da okonča ratove koje je pokrenuo globalni atlantski sistem, ukrajinsku krizu i sukobe između Izraela i Irana. Na taj način nastoji da smanji budžetski deficit. Međutim, šta god da preduzme, neće uspeti da eliminiše deficit i izbegne pritisak inflacije u zemlji, dodao je turski ekonomista.
Na kraju, pod vođstvom zemalja BRIKS-a biće uspostavljen novi multipolarni svetski poredak, a atlantski sistem predvođen SAD-om će prestati da postoji, zaključio je Topkurulu.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO – Potraga za delovima tela kod Lazarevca