Selo Ševrljuge kod Kosjerića postalo je mesto stravičnog otkrića koje je uznemirilo javnost u Srbiji i regionu.

Telo muškarca, pronađeno je u oktobru 2023. godine zabetonirano u bunaru, a policija je na osnovu informacija dobijenih od kolega iz druge države, bio državljanin Hrvatske.

Vlasnik jednog imanja, primetivši da njegov bunar presušuje, odlučio je da ga očisti. Tom prilikom, naišao je na sloj betona na dnu, što je odmah izazvalo sumnju. Pozvao je komšiju u pomoć, a daljim iskopavanjem, na dubini od oko metar i po, otkriveni su ljudski ostaci u fazi raspadanja.

On je potvrdio da je bunar čišćen godinu dana ranije i da tada nije bilo ničega, što sugeriše da je telo bačeno i zabetonirano u međuvremenu. Lokalni predsednik Mesne zajednice, Miroljub Milovanović, istakao je da se ovakav zločin ne pamti u njihovom kraju.

Kada su otkopavali, našli su telo. Ovo je prvi put da se u selu nešto slično dogodilo” rekao je tada Miroljub Milovanović, predsednik mesne zajednice u selu Ševrljuge.

DNK analiza otkrila identitet žrtve

Stanje pronađenih ostataka, praktično samo kostiju bez ikakve odeće, onemogućilo je vizuelnu identifikaciju. Telo je očigledno provelo duže vreme u bunaru, izloženo raspadanju. Zbog poodmakle faze raspadanja tela, identifikacija je bila izuzetno složena i zahtevala je primenu DNK analize.

Ključnu ulogu u razotkrivanju identiteta žrtve odigrala je upravo DNK analiza i rezultati su potvrdili da se radi o državljaninu Republike Hrvatske. S obzirom na nacionalnost žrtve, u istragu su se, pored srpske policije, aktivno uključili i Interpol, kao i policijske snage Hrvatske.

Informacija koja je odjeknula i usmerila istragu jeste saznanje da je identifikovani Hrvat bio dobro poznat policiji, i to ne samo u Srbiji, već i u svojoj matičnoj zemlji, Hrvatskoj.

Njegov policijski dosije u obe države snažno sugeriše potencijalni motiv ubistva povezan sa kriminalnim miljeom. Međutim, konkretni detalji o prirodi njegovih ranijih sukoba sa zakonom nisu objavljeni, verovatno zbog osetljivosti istrage koja je u toku.

Dodatnu intrigu unosi podatak da u vreme pronalaska tela, u oktobru 2023, nije postojala aktivna prijava njegovog nestanka na području Kosjerića ili Srbije, postavljajući pitanje da li je njegov nestanak uopšte bio prijavljen u Hrvatskoj, ili je prošao “ispod radara” upravo zbog njegove pozadine.

Beton kao potpis brutalnosti i planiranja

Način na koji su se počinioci “rešili” tela govori sam za sebe. Betoniranje leša u bunaru nije samo pokušaj sakrivanja, već demonstracija brutalnosti i odlučnosti da se zločin trajno prikrije. Ovaj metod zahtevao je planiranje, nabavku materijala, mešanje i sipanje betona u bunar preko tela, što ukazuje na promišljenost i verovatno učešće više osoba.

Pronađene su samo kosti, bez odeće, što dodatno otežava istragu ali i ukazuje na pokušaj uklanjanja tragova.

Odsustvo odeće na pronađenim ostacima značajan je forenzički detalj – moguće je da su je počinioci skinuli kako bi otežali identifikaciju ili uklonili vlakna i druge tragove koji bi ih mogli povezati sa žrtvom ili mestom zločina.

Najverovatnija teorija koja se provlači kroz istragu jeste da je hrvatski državljanin žrtva obračuna unutar kriminalnog podzemlja. Njegova povezanost sa kriminalnim aktivnostima u dve zemlje čini ga potencijalnom metom u sukobima klanova, bilo zbog dugova, konkurencije ili izdaje. Brutalnost egzekucije i pažljivo skrivanje tela uklapaju se u modus operandi organizovanih kriminalnih grupa.

Ovu teoriju dodatno podgrevaju svedočenja pojedinih meštana Ševrljuga. Oni su navodno, upravo u periodu oko oktobra 2023, primetili neuobičajene aktivnosti u inače mirnom kraju. Pominju se crni džipovi i drugi luksuzni automobili sa stranim, verovatno hrvatskim ili drugim regionalnim, registarskim oznakama, kako krstare seoskim putevima.

Zabeleženo je i prisustvo dronova koji su nadletali područje. Ove aktivnosti, potpuno atipične za ruralno okruženje, mogle bi biti direktno povezane sa zločinom – bilo da se radi o praćenju žrtve, pripremi lokacije za skrivanje tela, samom činu egzekucije i sakrivanja, ili kasnijoj proveri da li je “posao” dobro obavljen.

Intenzivna istraga u više pravaca

Policija, u saradnji sa međunarodnim partnerima, vodi intenzivnu istragu koja se odvija u više pravaca. Istražitelji su detaljno ispitali vlasnika imanja na kojem je bunar pronađen, razgovarali sa meštanima sela u potrazi za svedocima i prikupili sve raspoložive forenzičke dokaze sa lica mesta.

Iako iz izvora bliskih istrazi povremeno cure nezvanične informacije o mogućem skorom rasvetljavanju slučaja, zvaničnih potvrda, informacija o osumnjičenima ili eventualnim hapšenjima još uvek nema. Policija i tužilaštvo za sada su uzdržani u davanju izjava, što je uobičajeno u ovako složenim i osetljivim slučajevima kako se ne bi ugrozio dalji tok istrage.

Na osnovu izjave vlasnika da je bunar bio prazan godinu dana pre otkrića, zaključuje se da je zločin počinjen, a telo bačeno u bunar u periodu između oktobra 2022. i oktobra 2023. godine.

Slučaj zabetoniranog tela kod Kosjerića ostaje jeziva slagalica čije delove istražitelji pažljivo sklapaju. Svi elementi – od kriminalne prošlosti žrtve, preko međunarodnih veza i brutalnog načina skrivanja tela, do sumnjivih aktivnosti primećenih u selu – ukazuju na mračni svet organizovanog kriminala.

(Telegraf.rs)