tokom 6. februara. Tema sastanka je nalaženje izlaza iz problema koji su nastali u proteklih nekoliko godina, kao pokušaj odgovora na pitanje „šta malinare očekuje u budućnosti“.
Sastanak će se održati u utorak 6. februara 2024. godine, u 11 časova, u sali Opštine Arilje.
Organizatori navode da će tokom sastanka saslušati sve predloge planova za rad u predstojećoj sezoni, od svih koji posluju u sektoru, ali i od predstavnika Vlade Srbije.
„Imamo puno problema koje smo preneli u sektoru malinarstva iz sezona 2022. i 2023, pa zato i počinjemo ovu sezonu upravo iz Arilja, područja sa geografskom oznakom zaštite ‘ariljska malina’“, dodaje se u saopštenju.
„Pozivaju se svi proizvođači, prerađivači maline,male porodične i zadružne hladnjače, srednje i velike hladnjače, hladnjače koje su najveći izvoznici maline i udruženja koja okupljaju proizvođače i ostale učesnike u sektoru malinarstva u Srbiji, kao i predstavnici institucija Republike Srbije“, piše u saopštenju.
Kako se dodaje, obraćaju se svima od plantaže do najvećih izvoznika i prerađivača maline, sezona maline 2024. godine je „na pragu“ i nema mnogo vremena da se organizuje njen početak.
„Svima je je poznato kakav je značaj maline u Srbiji i njeno učešće u BDP-u (bruto-domaćem proizvodu) i koliko je malina u poslednjih pet decenija podigla nivo života stanovnika ruralnih regija u Srbiji. Svi moramo dati maksimum u budućem radu da otklonimo sadašlje poremećaje na tržištu u sektoru malinarstva“, dodaje se u saopštenju.
Na satanak se, kako se dodaje, pozivaju i predsednici opština u kojima se intezivno gaji malina, ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković sa svojim kabinetom, da predstavi mere razvoja u voćarstvu, a posebno onih koje su za malinu dostupne u 2024. godini.
Poziv je takođe upućen Kabinetu Predsednika Srbije, Zadružnom savezu Srbije, kao i Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu.