MINISTARKA rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da se pripremaju projekti za izgradnju gasnih interkonekcija Srbije sa Severnom Makedonijom i Rumunijom i naglasila da je važno da imamo aleternativne pravce snabedavanja energentima.

Foto: Ministarstvo
Ministarka je rekla da se očekuje da bi zajednički gasovod sa Rumunijom mogao da bude izgrađen u naredne dve i po godine, a sa Severnom Makedonijom za tri do tri i po godine. Ona je istakla da Srbija vodi nezavisnu energetsku politiku sa ciljem da obezbedi najbolje uslove snabdevanja za građane i privredu.
– Bilo da se radi o gasu, bilo da se radi o nafti i zbog toga je neophodno da imamo dodatne alternativne pravce snabdevanja energentima, to nam daje i veću sigurnost, ali i bolje uslove za cenovno pregovaranje – rekla je Đedović Handanović.
Ona je podsetila da su prošle godine potpisani između vlada Srbije i Severne Makedonije, s jedne strane, kao i vlada Srbije i Rumunije s druge strane, memorandumi o saradnji na izgradnji novih gasnih interkonekcija.
– I sada su ti planovi konkretizovani zapravo potpisivanjem (krajem juna) takođe tehničkih sporazuma između gasnih kompanija, s jedne strane Srbijagasa, s druge strane Transgasa iz Rumunije i Nomagasa iz Severne Makedonije, gde praktično idemo korak dalje ka realizaciji naših ciljeva, da se povežemo infrastrukturno gasnim interkonekcijama – rekla je Đedović Handanović.
Memorandumom o saradnji na izgradnji gasne interkonekcije sa Rumujom koji je potpisan prošle godine planirano je povezivanje čvorišta Mokrin u Srbiji sa transportnim gasovodom Brua u Rumuniji, rekla je ministarka i naglasila je da je taj gasovod veoma važan za evropski kontinent.
Istakla je da sporazum podrazumeva i dalju gasifikaciju od Mokrina do Beograda, kao i deo od Mokrina od rumunske granice u dužini od 13,5 kilometara. Ministarka je dodala da će taj projekat doprineti i gasifikaciji opština u tom delu Srbije. Đedović Handanović očekuje da će za realizaciju sporazuma sa Rumunijom biti potrebno oko dve i po godine. Kako je ranije najavljeno, gasovod će biti kapaciteta 1,6 milijardi kubnih metara.
Srbijagas je krajem prošlog meseca sa preduzećem “SNTGN Transgaz SA” iz Rumunije potpisalo Memorandum o razumevanju koji definiše okvir i osnovne principe za koordinaciju aktivnosti koje će se sprovoditi između dve kompanije.
Dogovoreno je da u septembru ove godine zajednički pripreme i predstave zajednički plan za realizaciju projekta “Interkonekcija Nacionalnog sistema za prenos prirodnog gasa u Rumuniji sa Nacionalnim sistemom za prenos prirodnog gasa u Republici Srbiji” koja podrazumeva izgradnju novog gasovoda za prenos prirodnog gasa koji će obezbediti vezu između gasovoda za prenos prirodnog gasa “BRUA” i Tehnološkog čvora Mokrin u Srbiji.
Tada će predstaviti i izgradnju gasovoda Južni Mokrin – PSG Banatski Dvor – Pančevo – Beograd.Đedović Handanović je govoreći o potpisanom Memorandumu sa Severnom Makedonijom, rekla Tanjugu da je za završetak projekta potrebno tri do tri i po godine i da se već radi na pripremi projekta. Naglasila je i da će deo južne Srbije tim gasovodom biti spojen sa gasovodima u Grčkoj.
– Dodatno ćemo se spojiti sa gasovodima u Grčkoj, ali i sa gasovodima TAP i TANAP, tako da stvaramo jednu bolju, sigurniju energetsku budućnost za našu zemlju, za naše građane kroz realizaciju ovih projekata – istakla je Đedović Handanović. Srbijagas je, takođe, krajem juna sa operatorom nacionalnog sistema transporta prirodnog gasa Severne Makedonije “Nomagas” AD iz Skoplja potpisao Memorandum o razumevanju u cilju podrške jačanju saradnje između zemalja Jugoistočne Evrope i uspostavljanju regionalnog energetskog tržišta kao dela unutrašnjeg energetskog tržišta EU.
Potpisanim memorandumom dve strane su verifikovale i tačku prelaska gasovoda preko granice.Srbijagas je saopštio da će interkonektor između dve države za koji će uskoro biti pripremljena Studija izvodljivosti, obezbediti dvosmerni protok prirodnog gasa u količini od 1,5 milijardi kubnih metara godišnje.
Na teritoriji Severne Makedonije planirano je povezivanje na postojeći gasovod Klečovce, a na teritoriji Srbije povezivanje je planirano u Vranju, na već izgrađeni gasovod. Prečnik budućeg interkonektora biće 500 mm, a nominalni pritisak 55 bara, dok će ukupna dužina gasovoda koji će povezati dve države biti približno 70 kilometara (km), od čega oko 47 km na teritoriji Srbije i oko 23 km na teritoriji Severne Makedonije.
(Tanjug)