U Skupštini Srbije danas je održana sednica Odbora za evropske integracije na kojoj je ministarka za evropske integracije Tanja Miščević izrazila nadu da će do kraja februara biti otvoren Klaster 3 u pregovorima o članstvu Srbije u Evropskoj uniji i navela da se paralelno radi na pripremi klastera 2 i 5, kao i na prelaznim merilima Poglavlja 23 i 24.
Miščević je na sednici Odbora, na kojoj je informisala članove Odbora o trenutnom stanju u procesu pregovora Srbije sa EU, rekla da je kraj februara prva proceduralna mogućnost za otvaranje Klastera 3 i podsetila da su u decembru prošle godine sve članice EU saglasile da se Srbiji prizna da je ispunila uslove za otvaranje tog klastera.
Ona je navela da se radi i na Klasteru 2 koji je noseći klaster jedinstvenpog tržišta i da su tu sve četiri slobode i politike koje su vezane za njih, odnosno da se radi na Poglavlju 8 (konkurencija i državna pomoć) u okviru Klastera 2.
Miščević je kazala da se, takođe, radi i na Klasteru 5 koji se odnosi na poljoprivredu i regionalnu politiku i da su tu tri poglavlja koja se odnose na poljoprivrednu politiku i bezbednost hrane, kao i na usklađenost kako bi Srbija bila korisnici kohezione politike.
Dodala je da je Srbija uskladila vizni režim sa viznim režimom Evropske unije, kao i da je rekla da je interkonektor za gas sa Bugarskom dobio konačnu upotrebnu dozvolu 14. januara.
Poslanica Dubravka Filipovski je navela da je reformska agenda koju je ponudila Srbija prihvaćena od strane Evropske komisije i da je agenda ambiciozna, ali i realna i da ima jasan cilj i jasne rokove za realizaciju.
Kada je reč o poziciji Srbije u pregovorima između Beograda i Priština, Filipovski je navela da najnoviji izveštaj specijalnog izaslanika Miroslava Lajčaka vrlo jasno govori koliko je Srbija u tim razgovorima bila kooperativna i istakla da je Lajčakov izveštaj realan.
Filipovski je istakla da je važno da institucije Srbije rade, da se ne urušavaju i ne napadaju, da se poštuje zakonska obaveza rada, a da se deca ne zloupotrebljavaju u političke svrhe.
Poslanica Aleksandra Tomić je pohvalila saradnju ministarstva za evropske integracije sa civilnim sektorom i Nacionalnim konventom uz ocenu da je opozicija u parlamentu pribegla modelu da nema dijaloga i da ne diskutuje o bilo kojim temama navodeći da je to loše i da, kad se donose zakonska rešenja, treba imati sveobuhvatna mišljenja, onih sa kojima nema slaganja.
“To je jako loše, što znači da ne postoji jedan vid svesti opozicije šta je uloga opozicionog delovanja i stranaka i da jednostavno o mnogim temama nisu dobro obavešteni. I to je ono zbog čega na određeni način oni vide da se evropske integracije usporavaju”, rekla je Tomić.
Članovi Odbora su na sednici odredili članove delegacije koja će učestvovati na 21. sastanku Konferencije parlamentarnih odbora za evropske integracije/poslove zemalja učesnica Procesa stabilizacije i pridruživanju Jugoistočnoj Evropi (KOSAP), koji se održava 27. i 28. februara u Tirani.
Delegaciju Odbora činiće narodne poslanice Stanislava Janošević i Ana Jakovljević.