Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i direktorka Kancelarije UN za projektne usluge (UNOPS) Mikela Telatin potpisale su danas sporazum koji će omogućiti pružanje tehničke podrške u osnivanju Centra za izuzetnost, a koji će, kako je istaknuto, doprineti unapređenju tehničkih i analitičkih kapaciteta resornog ministarstva i drugih ključnih institucija u pregovorima o pristupanju EU.
Sporazum potpisan u Vladi Srbije omogućiće da se kroz sprovođenje postojećeg regionalnog projekta Kraljevine Norveške i UNOPS, pod nazivom ”Znanje za reformsku akciju na Zapadnom Balkanu”, pruži neophodna tehnička podrška Ministarstvu za evropske integracije u osnivanju centra.
Miščević je posle potpisivanja sporazuma rekla da će osnivanje Centra za izuzetnost imati važnu ulogu u ostvarivanju plana Srbije da do kraja 2026. godine bude u potpunosti pripremljena da preuzme pravo EU i da se sa njim uskladi.
Istakla je da je reč o ogromnom poslu koji čeka našu zemlju i za koji je, kako kaže, neophodna pomoć u znanju i prenošenju znanja drugih država članica ili eksperata koji su se time bavili.
”U nekim oblastima koje su velike, široke, skupe i sa puno izazova, kao što je zaštita životne sredine, klimatske promene, oblast energetike ili bezbednost hrane u domenu poljoprivrede itekako nam je potrebno i znanje i pomoć.
Oblast za koju smo najdirektnije zaduženi kao ministarstvo je koheziona politika i priprema za strukture, ali prvo moramo videti kuda se kreće koheziona politika i moramo imati znanje da bismo mogli napraviti strukture koje će odgovarati korišćenju fondova u tom smislu. I svemu ovome će centar itekako služiti”, rekla je Miščević.
Dodala je da će uloga centra biti i prenos znanja i iskustava koje Srbija ima u procesu evrointegracija drugim kandidatima za članstvo u EU, kao i da je važan zadatak sakupljanje ekspertize svih pojedinaca, ministarstava i drugih institucija koje su više godina uključene u proces evropskih integracija.
Miščević je zahvalila Vladi Srbije koja je, kako kaže, prepoznala i podržala ideju za osnivanje centra kao instrumenta kojim još jednom dokazuje interesovanje za proces evropskih integracija.
Ministarka je izrazila zahvalnost i Vladi Kraljevine Norveške na podršci i navela da je opredeljeno 200.000 evra u narednih godinu dana, kojima će upravljati UNOPS, a koji će biti na raspolaganju Ministarstvu da tehnički realizuje proces osnivanja centra.
”Proces evropskih integracija ne može da stane, nama je jako važno da iskoristimo sve institucionalne kapacitete da ga ubrzamo i ne smemo da izgubimo nijedan dan, jer je još mnogo posla pred nama”, rekla je Miščević.
Navela je da Norveška kao država koja nije članica EU u ogromnoj meri podržava proces evropskih integracija Srbije i dodala da sa UNOPS-om koji je, takođe partner Srbije dugi niz godina, realizovani brojni projekti u lokalnim samoupravama, ali i veliki projekti kada je reč o upravljanju.
Potpisivanju sporazuma prisustvovala je i ambasadorka Norveške u Srbiji Kristin Melsom koja je istakla da je pokretanje Centra za izuzetnost ključni događaj na putu Srbije ka EU i u pregovorima o pristupanju EU.
Istakla je da Norveška čvrsto podržava Srbiju u pridruživanju EU i da su kroz inicijative kao što je program ”Znanje za reformsku akciju na Zapadnom Balkanu” postignuti vidljivi rezultati, od tehničke pomoći do obuke službenika o pitanjima vezanim za EU.
Ambasadorka je rekla da je Centar više od inicijative i da će negovati inovativnost i partnerstvo i pomagati u različitim oblastima kao što su energetika, poljoprivreda, unapređenje znanja, inovacije.
”Ovaj centar će pomoći Srbiji u ostvarivanju njene zelene agende i reformskih prioriteta pružajući podršku u usklađivanju sa standardima EU i istovremeno promovišući regionalnu saradnju i inovacije”, rekla je ona.
Poručila je da Norveška ostaje posvećena pružanju podrške Srbiji na njenom reformskom putu i ostvarivanju kontinuiranog napretka ka prosperitetnoj budućnosti unutar EU.