Nakon što je drugi put potvrđena optužnica protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić, kao i Radosalava Dragijevića zbog pomaganja učiniocu nakon izvršenog krivičnog dela, Apelacioni sud u Nišu po drugi put ju je oborio i vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Nezvanično, u optužnici nema dovoljno dokaza!

Tako ostaje nepoznanica da li će optužnica uopšte da bude podignuta i da li će osumnjičeni da izađu pred sud.

Situacija je, kada je u pitanju optužnica, od samog starta bila napeta. Istraga je trajala dugo, zbog brojnih svedoka i veštačenja, a nije se znalo da li će optužnica da bude podignuta, s obzirom na to da tela devojčice i dalje nema, a da su veštačenja pokazala da u automobilu koji su koristili osumnjičeni, na njihovoj odeći, kao ni oruđu koje je uzeto iz njihovih kuća nema njenih DNK tragova. Zbog toga je često postavljano pitanje: Da li ima dovoljno dokaza na osnovu kojih bi optužnica mogla da bude podignuta?

Optužnica podignuta u poslednjem momentu

U momentu kada se bližilo isticanje maksimalnog vremena koje Dragijević i Janković mogu da budu u pritvoru bez podignute optužnice, odnosno šest meseci nakon njihovog hapšenja, optužnica je prvi put podignuta. Da to nije učinjeno krajem septembra prošle godine, Dragijević i Janković bi morali da budu pušteni na slobodu, a istraga bi mogla da se nastavi i optužnica bi mogla da bude podignuta naknadno. Ipak, za Telegraf.rs su iz Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru 10. septembra rekli da nastoje da podignu optužnicu pre nego što dvojica osumnjičenih budu pušteni na slobodu, što se i dogodilo 24. septembra, te im je pritvor produžen.

– Po podizanju optužnice, sud može istu da vrati tužiocu da ispravi nedostatke ukoliko oni postoje. Osim toga, ukoliko sud utvrdi da je potrebno bolje razjašnjenje stanja stvari da bi se ispitala osnovanos optužnice, može da naredi da se istraga dopuni, odnosno da se prikupe određeni dokazi. Takođe, sud može rešenjem da obustavi postupak ukoliko smatra da nema dovoljno dokaza za opravdanu sumnju da su okrivljeni učinili delo koje je predmet optužbe, a na to rešenje tužilaštvo ima pravo žalbe – rekli su tada iz tužilaštva.

Optužnica je potvrđena krajem novembra prošle godine od strane Višeg suda u Zaječaru, ali to nije bio njen konačan ishod zbog prava žalbe odbrane. Dragijevićev branilac Milinko Jovanović odmah je rekao da će da uloži žalbu jer “nema osnova da se optužnica potvrdi” i jer “smatra da tu pravno ništa nije dobro”.

Šta su glavni dokazi?

U optužnici je navedeno da, iako nema tela, ni DNK devojčice, postoji niz dokaza koje je tužilaštvo navelo kao relevantne, a istog stava je bio i Viši sud u Zaječaru, s obzirom na to da je optužnicu potvrdio, a ne vratio na dopunu.

Optužnica se, reklo bi se, u velikoj meri bazirala na iskazima okrivljenih datim u policiji, iako su Dragijević i Janković sve što su ispričali u policiji porekli kada su davali iskaz u tužilaštvu, na šta imaju pravo i trebalo bi da se ceni iskaz dat u tužilaštvu, a potom da konačan iskaz bude onaj dat pred sudom. Ipak, tužilaštvo je zatražilo da među dokazima na pripremnom ročištu budu pročitani i iskazi okrivljenih dati upravo u policiji. Kompletnu genezu iskaza, od priznanja, do potpunog negiranja, Dejana Dragijevića možete da pročitate ovde, a Srđana Jankovića ovde.

Tužilaštvo je cenilo i iskaze svedoka, od kojih su najznačajniji oni koje su dali roditelji, dok ostali svedoci nisu videli dete, ali pojedini jesu videli vozilo JKP “Vodovod” u kom su dvojica optuženih bili u Banjskom Polju.

Jedan od najznačajnijih iskaza, koji nije stigao da bude opovrgnut, s obzirom na to da je onaj ko ga je dao, ubrzo preminuo. Naime, radi se o rođenom pravu okrivljenog Dejana Dragijevića, koji je takođe uhapšen, kao i njegov otac, zbog pomaganja u premeštanju i skrivanju tela detetal. Ipak, Dragijević je umro pre nego što je saslušan u tužilaštvu, te je iskaz u policiji ujedno i jedini koji je dao. Ono što je u tom iskazu značajno, jeste da je Dalibor Dragijević priznao izvršenje krivičnog dela i objasnio gde i kako je sakrio telo Danke Ilić, pre nego što je ono ponovo premešteno.

Na spisku dokaza nalazi se i veštačenje telefona roditelja devojčice i navodi se da je pronađeno sedam fotografija dece pre nego što je Danka nestala.

Veštačenja telefona okrivljenih nisu detaljno opisana u optužnici i o njima će javnost, ukoliko suđenje za nju bude otvoreno, moći više da čuje kada veštaci budu obrazlagali svoj nalaz i mišljenje i kada eventualno u sudnici bude prikazana pisana, foto i video dokumentacija koja se tiče Dragijevićevog i Jankovićevog telefona. Ta dokumentacija potencijalno, ukoliko sadrži detalje komunikacije između dvojice okrivljenih nakon nestanka deteta, može da bude dragocena i ključna,

Takođe, veštačeni su i snimci sa kamera u banjskom polju i u jednom delu obrazloženja nalaza i mišljenja veštaka navedeno je da je kamera snimila osobu visine 70-80 centimetara, što odgovara visini deteta i da bi to mogla da bude upravo Danka. Takođe je navedneo da je snimljen i automobil JKP “Vodovod”, ali nigde nije jasno naznačeno da li i kako su dovedeni u vezu, s obzirom na to da je kamera bila udaljena od mesta dešavanja i da je drveće često zaklanjalo pogled njenom “oku”.

Veštačeni su i snimci kamere, najverovatnije sa kuće, u blizini starobanjskog puta, od kritičnog 26. marta. Ta kamera je, sa velike udaljenosti, uhvatila vozilo “Vodovoda” i snimila das ee ono zaustavilo na jednom delu puta, ali je, tako zaustavljeno, bilo zaklonjeno krošnjama, a potom se vidi kako se udaljava. Pregledani su i snimci kamera iz i oko zgrade u kojoj živi porodica Ilić i vreme njihovog izlaska iz zgrade poklapa se sa onim što je Dankina majka ispričala. Njen kompletan iskaz možete da pročitate ovde.

Veštačeno je i kretanje dvojice okrivljenih službenim automobilom, na osnovu GPS i ustanovljeno kuda su vozili, ali i gde su se zaustavljali. U to veštačenju navedeno je kuda se automobil kretao ka Banjskom Polju, kao i u koliko sati je bio na kojoj lokaciji.

Pregledani su i snimci kamera iz i oko zgrade u kojoj živi porodica Ilić i vreme njihovog izlaska iz zgrade poklapa se sa onim što je Dankina majka ispričala. Njen kompletan iskaz možete da pročitate ovde.

Video: Bageri i kamioni raščišćavaju šta je od deponije ostalo: Potraga za telom Danke Ilić se nastavlja

Apelacioni sud oborio optužnicu

Ipak, ništa od toga nije bilo dovoljno da optužnica postane pravosnažna i da se datum kada će Dragijević i Janković izaći pred sud približi.

Kako je navedeno iz Apelacionog suda u Nišu, ukinuto je rešenje o potvrđivanju optužnice jer su uzvojene žalbe osumnjičenih. Optužnica je vraćena na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu, odnosno Višem sudu u Zaječaru.

U obrazloženju odluke navedeno je da prvostepeni sud nije dao razloge o činjenicama koje su predmet dokazivanja, a iz kojih proizilazi materijalni uslov za podizanje optužnice, odnosno postojanje opravdane sumnje, već se bavio ocenom priloženih dokaza, a da prvostepeni sud “nije ovlašćen da daje ocenu dokaza”.

Iz Apelacionog suda istakli su da sud treba da ispituje da li postoji dogovljan broj dokaza za podizanje optužnice, “a ne da se bavi pojedinačnim dokazima i da navodi da se iz istih utvrđuju činjenice”. Sud je, kako je navedeno, nekoliko puta naveo da su pojedine stvari “utvrđene veštačenjima” i bavio se ocenom odbrana okrivljenih, za šta u toj fazi postupka nije ovlašćen.

– Imajući u vidu da je prvostepeni sud u ovoj fazi prekoračio granice svojih ovlašćenja i upustio se u “fazu suđenja”, rešenje je moralo biti ukinuto – rečeno je iz Apelacionog suda u Nišu, koji je naložio prvostepenom sudu da u ponovljenom postupku otkloni bitne povrede odredaba krivičnog postupka i to tako što je “izneti jasne razloge o postojanju opravdane sumnje za okrivljene i navesti konkretne dokaze iz kojih te činjenice proizilaze”.

Optužnica za ubistvo Danke Ilić ponovo je potvrđena od strane Višeg suda u Zaječaru u februaru ove godine, a kako je saznao Telegraf.rs, ona je ponovo ukinuta od strane Apelacionog suda u Nišu. Zvanično saopštenje suda o razlozima ukidanja optužnice ovog puta i dalje se čeka, a sudbina same optužnice, njene pravosnažnosti i početka sudskog procesa i dalje je neizvesna.

(Telegraf.rs)