Kapetan Vojske Srbije S.S. iz Leskovca provešće u zatvoru 20 godina zbog silovanja ćerke jer Vrhovni sud nije prihvatio zahteve troje njegovih advokata da presuda kojom je osuđen na dugogodišnju robiju, bude ukinuta te da se on pusti na slobodu.
Kako se navodi u odluci najviše sudske instance u koju smo imali uvid, S.S. je dva puta osuđen zbog produženog krivičnog dela silovanje, a njegovi branioci su protiv obe ove presude podneli vanredne pravne lekove o kojima je odlučivao Vrhovni sud.
– Odlučujući o zahtevima za zaštitu zakonitosti branilaca okrivljenog advokata Dejana Trenčića, Gordane Nožice i Ivane Trajković podnetih protiv pravnosnažnih presuda Višeg suda u Leskovcu od 15.12.2023. godine i Apelacionog suda u Nišu od 28.08.2024. godine, Vrhovni sud je na sednici veća jednoglasno doneo presudu. Zahtev za zaštitu zakonitosti branioca Dejana Trenčića odbija se kao neosnovan, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca Gordane nožice odbacuje se kao nedozvoljen a kao neblagovremen odbacuje se i zahtev za zaštitu advokata Ivane Trajković – piše u presudi Vrhovnog suda.
Sud dalje navodi da je S.S presudom Višeg suda u Leskovcu osuđen na kaznu doživotnog zatvora dok je njegova ćerka upućena na parnicu radi ostvarivanja imovinskopravnog zahteva. Vrhovni sud objšnjava da su se na ovu presudu žalili njegovi branioci, da je Apelacioni sud u Nišu te žalbe usvojio i izrekao mu kaznu zatvora od 20 godina te da su protiv obeju presuda troje branilaca S.S. podneli vanredne pravne lekove. Advokati su tražili da se presude leskovačkog i niškog suda ukinu i da se S.S, ponovo sudi ili da se ove sudske odluke preinače tako što će S.S. biti oslobođen optužbe.
Vrhovni sud je odbijanje zahteva svakog advokata pojedinačno obrazložio. Tako je naveo da je zahtev za zaštitu zakonitosti koji je podneo Trenčić neosnovan jer tokom postupka pred nižim sudovima nije došlo do povrede Zakonika o krivičnom postupku. Trenčić je pobijao odluku leskovačkog suda ističući da je sudija koji je učestvovao u njenom donošenju Nebojša Spasić u poslovnom odnosu sa punomoćnikom oštećene zbog čega, kako je naveo advokat, postoji sumnja u njegovu nepristrasnost. Međutim, Vrhovni sud je smatrao da nisu bili ispunjeni zakonski uslovi za izuzeće ovog sudije te da samim tim nije došlo do povrede zakona. Trenčić je dalje pokušao da obori presudu ističući da između ostalog da je presuda zasnovana na izjavama maloletnih lica koja nisu u stanju da shvate da zbog rodbinskih odnosa sa optuženim, nisu u obavezi da svedoče. Takođe, ocenio je da su iskazi svedoka uključujući i radnica Centra za socijalni rad upitne jer nemaju neposredna saznanja o ovom događaju. Prema navodima Vrhovnog suda, ovakve povrede zakona čak i da su postojale, nisu osnov za podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti pa se sud nije ni upuštao u razmatranje ovih navoda.
Što se tiče zahteva za zaštitu zakonitosti Gordane Nožice, Vrhovni sud smatra da i ovaj brailac polemiše sa činjenicama, osporava činjenično stanje, iznosi sopstvenu ocenu dokaza i viđenje činjenica koji iz njih proizilaze suprotno onom što je navedeno u pobijanim presudima a da to nisu razlozi za podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti pa je on odbačen kao nedozvoljen.
– Zahtev se može podneti i ako je pravnosnažnom odlukom ili odlukom koja joj je prethodila povređen zakon i taksativno su nabrojane povrede koje su uslov za podnošenje ovog vanrednog pravnog leka – naveo je Vrhovni sud obrazlažući zbog čega je odbacio vanredni pravni lek advokata Nožice.
Zahtev za zaštitu zakonitosti podnela je i advokat Ivana Trajković ali ga je Vrhovni sud odbacio kao neblagovremen navodeći da okrivljeni može podneti zahtev za zaštitu zakonitosti u roku od 30 dana otkako mu je dostavljena pravnosnažna odluka.
– S obzirom na to da je okrivljeni presudu primio 25.10. 2024. godine poslednji dan za podnošenja zahteva za zaštitu zakonitosti bio je 25.11.2024. a branilac Ivana Trajković podnela ga je 2.12.2024. godine usled čega je odbačen kao neblagovremen – naveo je Vrhovni sud.
Kako je saopštio Viši sud u Leskovcu nakon donošenja prvostepene presude, silovanje maloletne ćerke trajalo je on novembra 2019. do maja 2022. godine. Leskovački sud je bio stava da je samo doživotna kazna zatvora adekvatna učinjenom delu s obzirom na, kako je navedeno “ otežavajuće okolnosti koje se odnose na način i vreme izvršenja krivičnog dela, ličnost optuženog, odsustvo empatije i težinu posledica te da na strani okrivljenog nema olakšavajućih okolnosti”. Apelacioni sud u Nišu je ipak smatrao da je 20 godina adekvatna kazna te je presudu leskovačkog suda preinačio.
(Telegraf.rs)