DIGITALNI arhiv sadrži dokumenta o ozloglašenim zločincima poput Jozefa Mengelea i Adolfa Ajhmana.

Foto Profimedija
Nakon Drugog svetskog rata, Argentina je postala jedno od glavnih utočišta za nacističke zločince koji su bežali iz Evrope.
Pod režimom predsednika Huana Dominga Perona (1946–1955), mnogim nacistima i kolaboracionistima je omogućeno da uđu u zemlju korišćenjem tzv. “pacovskih kanala”, mreže tajnih puteva kojima su se zločinci kretali iz Evrope ka Latinskoj Americi, često uz pomoć simpatizera iz crkve, Reda Malte i ‘neutralnih zemalja’ poput Švajcarske i Španije.

Adolf Hojzinger, levo od Hitlera, 1942. godine
Vlada Argentine objavila je sada digitalni arhiv koji beleži aktivnosti nacista koji su se sklonili u ovu zemlju nakon završetka Drugog svetskog rata.
Arhiva uključuje više od 1.850 dokumenata koji su se od 1992. godine nalazili isključivo u štampanom obliku u Nacionalnom arhivu Argentine, ali su sada dostupni javnosti putem interneta, zahvaljujući, kako navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova, „opsežnim naporima na restauraciji i digitalizaciji“.
Među dokumentima su i oni koji se odnose na SS potpukovnika Adolfa Ajhmana, koji je bio odgovoran za transport miliona Jevreja u logore smrti. Nakon rata, “arhitekta Holokausta” pobegao je u Argentinu, gde su ga izraelski agenti otkrili, zarobili i prebacili u Izrael u maju 1960. godine. Tamo mu je suđeno za zločine protiv čovečnosti i dve godine kasnije pogubljen je vešanjem.
Jozef Mengele, nacistički lekar poznat po monstruoznim eksperimentima nad zatvorenicima, ostao je upamćen kao “Anđeo smrti iz Aušvica”. On je najpre pobegao u Argentinu, a zatim u Brazil, gde je preminuo 1979. godine.

Foto Arhiva
NAJPOZNATIJI NACISTI KOJI SU POBEGLI U ARGENTINU:
*Adolf Ajhman – Glavni logističar “Konačnog rešenja” i organizator deportacije miliona Jevreja. Uhapšen u Buenos Airesu 1960. godine od strane izraelskog Mosada i prebačen u Izrael, gde je osuđen i pogubljen 1962.

Foto: Profimedia
*Jozef Mengele – Ozloglašeni lekar iz Aušvica, poznat kao “Anđeo smrti”, poznat po brutalnim medicinskim eksperimentima nad logorašima, posebno decom. Pobegao u Argentinu, a potom u Paragvaj i Brazil, gde je umro 1979.
*Erih Pribke – SS kapetan umešan u masakr u Ardinskim pećinama u Italiji 1944. godine. Godinama je živeo u Barilocheu pod pravim imenom. Ekstradiran je u Italiju 1995. i osuđen na doživotni zatvor.
*Eduard Rošman – “Mesar iz Rige”, komandant koncentracionog logora u Rigi. Pobegao u Argentinu 1950-ih. Umro u Paragvaju 1977, bežeći od izručenja.
*Valter Kutšman – Bivši oficir Gestapoa umešan u zločine u Poljskoj. Živeo godinama u Buenos Airesu kao prevodilac za nemačku firmu. Uhapšen je 1985, ali je umro pre ekstradicije.
*Ante Pavelić – Poglavnik Nezavisne Države Hrvatske, nacističke satelitske države. Nakon bega, krio se u Argentini pod zaštitom Peronovog režima. Kasnije se preselio u Španiju, gde je umro 1959.
*Klaus Barbi – “Kasapin iz Liona”, šef Gestapoa u okupiranoj Francuskoj. Iako je najpoznatije utočište imao u Boliviji, prve godine nakon rata proveo je i u Argentini.

Foto AP
ZAŠTO JE ARGENTINA BILA POGODNO UTOČIŠTE?
*Predsednik Peron bio je simpatizer fašističkih ideja.
*Postojala je jaka nemačka i italijanska dijaspora.
*Zakon o imigraciji bio je labav, a dokumenti su se lako falsifikovali.
*Postojala je tajna mreža, uz pomoć Vatikana i ratnih simpatizera.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO – PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli