FRANCUSKA će stati na čelo grupe zemalja EU-a koje će insistirati na merama zaštite evropskih čeličana od jeftinog kineskog čelika, izjavila je danas portparolka francuske vlade Sofi Primas nakon najave giganta ArcelorMittala o gašenju nekoliko stotina radnih mesta.

Foto: Profimedia
Kriza u industriji
Krajem februara Francuska je, uz Belgiju, Italiju, Luksemburg, Rumuniju, Slovačku i Španiju, potpisala zajedničku deklaraciju o akcionom planu za evropsku industriju čelika, navodi se u saopštenju francuskog ministarstva ekonomije.
Visoke cene energije i jeftina azijska konkurencija gurnule su evropsku, a pogotovo francusku industriju čelika u krizu koja traje već godinama. Najnoviji udarac zadale su joj 25-procentne američke carine na uvoz čelika i aluminijuma, uz strahovanja kompanija da bi pošiljke sada mogle završiti na evropskom tržištu.
U sredu francuska podružnica multinacionalnog giganta ArcelorMittala najavila je gašenje oko 600 radnih mesta u sedam pogona. Sedište je ArcelorMittala u Luksemburgu, a pogone imaju u 15 zemalja, uključujući Francusku, Bosnu i Hercegovinu i Indiju.

– Proveli smo sve moguće kratkoročne mere prilagođavanja, ali kompanija sada mora razmotriti i mere reorganizacije kako bi poslovanje prilagodila novim tržišnim uslovima i osigurala konkurentnost u budućnosti – naveo je ArcelorMittal France North u sredu u izjavi za radničko veće.
Prekomerna proizvodnja čelika u Kini
Konkurentnost evropskih čeličana narušila je, između ostalog, prekomerna proizvodnja čelika u Kini, izjavila je u četvrtak portparolka francuske vlade.
Treba uložiti dodatne napore da se podupre posrnula evropska industrija čelika, dodala je Primas.
– Preduzeli smo prve korake, pre svega uvođenjem kvota za uvoz čelika iz Kine, ali moramo nastaviti, s Francuskom na čelu – izjavila je portparolka za medijsku kuću CNews/Europe 1.
Odluka o gašenju radnih mesta izložila je ArcelorMittal brojnim kritikama budući da je dobio državnu podršku u sklopu plana o reindustrijalizaciji pojedinih delova Francuske.
– Borili smo se svim silama da osiguramo podršku (francuske) vlade i Evropske unije u finansiranju dekarbonizacije, ključne za ArcelorMittal – rekao je predsednik regije Hauts de France Ksavije Bertran, u kojoj se nalazi nekoliko pogona uvrštenih na “crnu” listu.
– Vreme je da nam grupa kaže kada će realizovati ta ulaganja – napisao je Bertran u objavi na platformi X.
ArcelorMittal-ov potez nadovezao se na najavu konkurenta o gašenju otprilike 20 odsto radnih mesta u velikom pogonu u Holandiji.
„Stroži mehanizam“
Od početka aprila EU je smanjio uvozne kvote za nekoliko vrsta čelika, odredivši da njihovo prekoračenje donosi carinu od 25 posto. Paket mera trebao bi smanjiti uvoz čelika u EU za 15 posto, izračunala je Evropska komisija.
U trećem tromesečju EK će objaviti i predlog novih mera koje će zameniti pojačane zaštitne mehanizme budući da, prema propisima WTO-a, mogu ostati na snazi samo do 30. juna 2026. godine, rekao je u martu izvršni potpredsednik Komisije Stefan Sejurne.

Novi mehanizam biće, prema Sejurneu, znatno stroži, ali Komisija tek treba utvrditi pojedinosti.
– Niko danas ne poštuje propise Svetske trgovinske organizacije (WTO), svima je prioritet nacionalna sigurnost i EU ne može biti jedina sila koja dopušta raspad domaće industrije – izjavio je za Reuters Sejurne.
Izvoz u SAD više se ne isplati zbog 25-postotnih carina i on predviđa da će proizvođači iz Kanade, Indije i Kine pokušati plasirati više čelika na evropsko tržište.
EU je lane uvezla gvožđe i čelik u vrednosti 39,5 milijardi evra, pokazuju podaci Eurostat-a. Vrednost izvoza dostigla je pak 32,3 milijarde evra.
Od 2019. do 2024. isporuke evropskog čelika u Meksiko poskočile su za 54,1 posto. Snažno je porastao i izvoz u SAD, za 51,1 posto. EU je istovremeno snažno povećala uvoz čelika iz Indije, za 89,2 posto. Poskočio je i uvoz iz Južne Koreje, za 43 posto.