Advokat Goran Petronijević rekao je danas da je tužio Advokatsku komoru Srbije (AKS) zbog odluke o potpunoj obustavi rada advokata u celoj Srbiji jer je ubeđen da je ta odluka AKS nezakonita i upitao kakve veze studentski protesti imaju sa advokatima.
Petronijević je za Juronjuz Srbija objasnio da je “branio advokaturu od neznanja” i podneo delotvorni pravni lek na koji ima pravo, a to je tužba sudu u pogledu ocene odluke AKS.
“I sud je proglasio da sam ja u pravu. Znači, oni nisu u pravu, a ne ja. Ako treba da postoji disciplinska odgovornost nekoga, onda je to na onima koji su takvu odluku doneli, a ne na meni koji branim advokaturu od neznanja. Jer to je neznanje. Moramo da se razumemo”, naveo je Petronijević.
Tvrdi da se odluku o potpunoj obustavi rada ne može da donese ni AKS, ni od Skupština AKS, kao ni Upravni odbor te organizacije jer se tu, kako kaže, zadire u najosetljivija prava klijenata koja su ugrožena.
“Ja sam dao tužbu sa privremenom merom. Privremene mere su najhitniji oblici postupanja u postupcima takve materije, prema tome, tu nema nikakvog iščuđavanja. Ne znam zašto su zamerali i kome zameraju, zato što su to najhitniji postupci u toj oblasti, u toj vrsti materije. Kao što su pritvori u krivičnim postupcima, to su privremene mere. I upravo privremene mere i postupanje po privremenim merama se izuzimaju iz bilo kakve obustave rada, smatrajući da su to kratki rokovi, da su prekluzivni rokovi, da se propuštanjem tih rokova može naneti nadoknadiva šteta ili klijentu koji će naravno imati pravo da se refundira od mene i da me tuži za naknadu štetu. Koga ja onda da tužim? Ja onda Advokatsku komoru da tužim”, rekao je Petronijević.
On je naglasio da je nedopustivo da podrška studentima bude razlog za obustavu rada advokata i ocenio da “građani ne žele da razmišljaju o tome da li advokatura daje podršku studentima ili ne”.
“Mi možemo da se složimo oko opravdanosti nekih zahteva studenata. Možemo da polemišemo oko metoda, načina ostvarivanja tih zahteva. To je već nešto drugo. Oni se mogu deklarativno solidarisati sa studentima, mogu izaći na proteste zajedno sa studentima, mogu studentima pružati besplatnu pravnu pomoć, što je u pojedinim situacijama se i preduzimalo. Ali, to kao razlog za obustavu rada i posebno donošenje odluke Skupštine AKS je nedopustivo. Ukoliko komora se tako ponaša i tako široko tumači, pa oni će sutra obustaviti rad zbog toga što je Tramp inaugurisan za predsednika. To toliko ima veze jedno sa drugim. Kakve veze studentski protest imaju sa advokaturom”, rekao je Petronijević.
Prema njegovim rečima, ova situacija najviše pogađa ljude u pritvoru.
“Vidim pojedine kolege koji imaju ovakav stav, kažu, samo vi ležite u pritvoru, dok mi srušimo vlast ili ne znam šta sve uradimo, pa će vama biti bolje. Ti ljudi su u pritvoru, njima je ograničeno jedno od najvećih prava, a to je pravo na slobodu. Znači, pravo na život, pa odmah iza toga pravo na slobodu. Jedini ko može da mu pomogne i komu pomaže je advokat. Ne možete uskratiti tom nesrećniku koji leži tamo pravo da mu se pomaže. Šta njega briga, šta advokatura radi, da li se solidariše sa studentima, da li ima razloga za štrajk ili nema razloga za štrajk”, dodao je Petronijević.
Zapitao je i šta će biti sa onima koji su uhapšeni zbog požara u domu za stare u Barajevu u kojem je poginulo osam, a povređeno sedam ljudi.
“Kako će njih pritvoriti, procesuirati? Moraće da ih puste. Šta će uraditi sa onim koji u Batajnici neki dan ubio čoveka? I njega će morati da puste. Šta će se desiti da neko ubije advokata, novinara? Pa moraće da ga puste. Jer sud, policija i tužilaštvo ne mogu da krše zakon toliko drastično i Ustav da okrivljenom, odnosno osumnjičenom ne pruži zakonsku i ustavnu mogućnost da ima delotvornu, pravnu, stručnu pomoć u vidu pomoći advokata. To je osnovni problem”, naglasio je Petronijević.