MINISTAR prosvete Dejan Vuk Stanković kaže da je ključna poruka koju želi da pošalje javnosti poziv za “normalizaciju stanja na univerzitetu” i funkcionisanje akademskog života. Situacija u akademskoj zajednici se polako vraća u normalu, ali je potrebno da se odblokiraju zgrade fakulteta – to je moralni dug uprava fakulteta i rektora univerziteta, ističe resorni ministar. Navodi da ministarstvo mora da zna šta plaća, kada je reč o materijalnim troškovima visokoškolskih ustanova, te da je zbog toga potrebno da rad bude u punom kapacitetu.

FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković kaže, gostujući u Jutarnjem dnevniku Radio-televizije Srbije, da osam meseci od početka blokiranja visokoškolskih ustanova u državi, svi fakulteti i više škole nastavljaju sa radom i organizacijom nastave.
– Svaka ustanova ima svoju dinamiku rada. Oni koji su ranije počeli, nastavu su uglavnom već nadoknadili. Postoje i oni fakulteti koji su završili sa kompletnom nastavom i organizuju ispite, poput Univerziteta u Prišitini sa sedištem u Kosovskoj Mitorvici ili Državnog univerziteta u Novom Pazaru, kao i nekih fakulteta na univerzitetima u Nišu i Kragujevcu. Stvari se polako vraćaju u normalu, sve je više studenata koji posećuju predavanja – navodi Vuk Stanković.
Ipak, kako ističe, ostaje problem blokiranja zgrada visokoškolskih ustanova.
– To je vrsta moralnog duga uprava fakulteta i rektora svih univerziteta u Beogradu, da pronađu neku vrstu održivog i kredibilnog dogovora sa studentima koji blokiraju, kako bi odblokirali zgrade. Postoje oni fakulteti koji izvode teorijsku nastavu pa je olakšan onlajn model. Postoje i oni koji kombinuju teorijsku i praktičnu nastavu, koja podrazumeva odlazak u laboratorije, kao što je slučaj sa medicinskim i tehničkim fakultetima. Zbog svega toga, potrebno je da se prekine sa blokadama zgrada fakulteta. To je nezakonito stanje, bez obzira da li to nekom izgleda legitimno – ukazuje resorni ministar.
Objašnjava da se prostorije fakulteta prema Zakonu o visokom obrazovanju primarno vezuju za nastavu, vežbe, konsultacije i ispite.
On je kazao da su incidenti na polaganju ispita u Novom Sadu poslednji trzaji obojene revolucije koja je, kako je ocenio, bila vrlo nemilosrdna prema obrazovnom sistemu u Srbiji.
– Sve drugo može da se organizuje uz dogovor sa dekanom, ali nijedno delovanje ne sme biti političko, a blokade su izraz političkog delovanja i urušavanja institucija od strane jednog dela studenata, sprečavajući druge studente, ali i nastavnike, da obavljaju svoju osnovnu delatnost na fakultetu – zaključuje Vuk Stanković.
Kvote, plate i rokovi
Napominje da je Vlada Republike Srbije, usled dogovora između premijera Đura Macure i rektora svih univerziteta u Srbiji, odobrila kvote za upis naredne generacije na visokoškolske ustanove, zbog čega je posebno važno da se tekuća akademska godina okonča do 1. novembra.
– Dogovor postoji i za kvote, i za plate. Izdali smo vrlo jasan stav kada je reč o materijalnim troškovima za rad visokoškolskih ustanova. Rekli smo da ćemo biti spremni da platimo ukoliko dobijemo jasnu specifikaciju troškova za rad tih institucija. Potrebno je da visokoškolske ustanove odblokiraju zgrade da bi se radilo u punom kapacitetu. Imamo četiri faze u kojima će biti izvršeno prebacivanje novca za materijalne troškove. Moramo da znamo šta plaćamo – dajemo novac poreskih obveznika, potiče od ljudi koji su taj novac zaradili u realnom sektoru, na tržištu – naglašava sagovornik.
Zaključuje da je ključna poruka koju želi da predstavi poziv za “normalizaciju stanja na univerzitetu”.
– Niko neće biti uskraćen za novac koji je zaradio svojim trudom i radom, bilo da je saradnik ili nastavnik. Što se nas tiče, suština je da akademski život profunkcioniše kao što je profunkcionisao u osnovnom i srednjem obrazovanju – zaključuje ministar prosvete Dejan Vuk Stanković u razgovoru za Jutarnji dnevnik Radio-televizije Srbije.
(RTS)